فانتوم (FTM) چیست؟ | معرفی ارز دیجیتال و شبکه فانتوم

معرفی ارز دیجیتال و شبکه فانتوم
  • زمان مطالعه: 11دقیقه
  • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
  • مطالعه شده توسط ‏ 672 نفر

فانتوم (FTM) چیست؟

فانتوم (Fantom) یک پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر DAG (Directed Acyclic Graph) یا گراف جهت‌دار غیرمدور برای برنامه های غیرمتمرکز (DApps) است. اولین سوال این است که  آیا فانتوم متمرکز است یا غیرمتمرکز؟

معرفی شبکه فانتوم

معرفی شبکه فانتوم

فانتوم یک پلتفرم بسیار مقیاس پذیر، غیرمتمرکز، بدون نیاز به مجوز و منبع باز است که برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز کریپتویی استفاده می شود. DAG یک فناوری مدل‌سازی و ساختار داده است که بر خلاف زنجیره‌های بلوکی که از بلوک‌ها تشکیل شده‌اند، شبکه‌های آن از رئوس و لبه‌ها تشکیل شده‌اند. در نتیجه، تراکنش‌های کریپتو با رئوس نشان داده می‌شوند و روی هم چیده می‌شوند.

به عبارت ساده، یک سیستم بلاک چین شبیه یک زنجیره است در حالی که طراحی DAG شبیه یک نمودار است. دکتر Ahn Byung Ik از کره جنوبی بنیاد فانتوم را در سال ۲۰۱۸ تأسیس کرد و این پروژه قرارداد هوشمند از آن زمان به یکی از محبوب ترین بلاک چین ها برای تراکنش های دیفای تبدیل شده است.

این برای رفع کاستی‌ها، از جمله زمان طولانی تراکنش های پلتفرم های بلاک چین سنتی مانند بیت کوین و اتریوم ایجاد شده است. FTM  کوین بومی شبکه فانتوم است که می تواند برای فعالیت های حاکمیتی، جبران اعتباردهنده ها و تامین امنیت شبکه استفاده شود.

چه چیزی در مورد فانتوم انحصاری است؟

سیستم های بلاک چین سنتی، مانند بلاک چین بیت کوین، برای مقیاس پذیری طراحی نشده اند. بلکه امنیت و تمرکززدایی را در اولویت قرار می دهند. به عنوان مثال، یک تراکنش در شبکه بیت کوین می تواند بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. این باعث می شود مقیاس پذیری شبکه از نظر سرعت تراکنش ها به مشکل بخورد. هدف تیم فانتوم پر کردن این شکاف با استفاده از پروتکل اثبات سهام (PoS) که برای محافظت از شبکه استفاده می‌شود (یعنی بلاک چین فانتوم امنیت یا عدم تمرکز را به خطر نمی‌اندازد). علاوه بر این، انجام یک تراکنش در شبکه فانتوم ۱ تا ۲ ثانیه طول می کشد. همچنین، هزینه های تراکنش فانتوم به مراتب کمتر از بیت کوین است.

شبکه اصلی Fantom Opera با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و از عملکرد قرارداد هوشمند کامل از طریق سالیدیتی پشتیبانی می‌کند. شبکه فانتوم از این نظر منحصر به فرد است که مستقل است، به این معنی که عملکرد تراکم ترافیک یک منطقه هیچ تاثیری بر سایر مناطق شبکه ندارد. به لطف سطح بالای مقیاس پذیری فانتوم، هر برنامه بلاک چین شخصی (مستقل) خود را با توکن ها، قوانین حاکمیتی و توکنومیک های خاص ایجاد می کند. تعداد نامتناهی از سیستم های غیرمتمرکز که فانتوم را تشکیل می دهند به طور مستقل در مناطق خود کار می کنند با یکدیگر تعامل دارند.

چگونه فانتوم مشکل سه گانه بلاک چین را حل می کند؟

چالش سه‌گانه بلاکچین که فانتوم آن را حل می کند، یک مسئله کلیدی است. سه‌گانه بلاک چین به ناتوانی در ایجاد تعادل بین سرعت، امنیت و عدم تمرکز به طور همزمان اشاره دارد. فانتوم از یک پروتکل بدون نیاز به مجوز و aBFT برای پردازش تراکنش‌ها به صورت ناهمزمان برای انجام تمرکززدایی و امنیت استفاده می‌کند که به کل فرآیند سرعت می‌بخشد. الگوریتم تحمل خطا ناهمزمان بیزانسی (aBFT) مبتنی برDAG با نام لاچسیس (Lachesis)، از هر دو مدل کلاسیک و ناکاموتو بهتر عمل می کند. لاچسیس یک جایگزین کارآمدتر، مقیاس‌پذیر و امن‌تر است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های همتا به همتا را بدون ایجاد لایه شبکه خود ایجاد کنند.

سه گانه بلاکچین

سه گانه بلاکچین

لاچسیس ناهمزمان است، به این معنی که شرکت کنندگان می توانند دستورات را با سرعت خود پردازش کنند. علاوه بر این، هیچ رهبری وجود ندارد و هیچ کس یک عملکرد ویژه در شبکه ایفا نمی کند. علاوه بر این، لاچسیس از مکانیسم تحمل خطای بیزانسی (BFT)  استفاده می‌کند، به این معنی که می‌تواند در حضور نودهای مشکل‌ساز، از جمله فعالیت‌های مخرب، به اجماع برسد. در نهایت، خروجی لاچسیس بلافاصله قابل استفاده است و عملا تراکنش ها در ۱ تا ۲ ثانیه تایید می شوند. بنابراین، نیازی به منتظر ماندن برای تایید بلوک نیست. شبکه‌های همتا به همتا و یک الگوریتم اجماع DAG aBFT برای اتصال لاچسیس به سایر گره‌های لاچسیس استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که دستورات مشابه به ترتیب دقیق پردازش می‌شوند. همین رویداد تکرار می شود و در نتیجه تعداد کمتری از پیام های اجماع ایجاد می شود. در نتیجه، در مقایسه با BFT سنکرون، لاچسیس به زمان سریع‌تری برای نهایی دست می‌یابد.

توکن FTM برای چه مواردی استفاده می شود؟

توکن اصلی شبکه فانتوم FTM است که برای پرداخت ها، حاکمیت، استیکینگ و پرداخت هزینه تراکنش‌ها و برای محافظت از شبکه استفاده می شود.

پرداخت

نهایی شدن سریع تراکنش‌ها در شبکه فانتوم پرداخت ها را سریعتر می کند (تنها حدود یک ثانیه طول می کشد). علاوه بر این، توان عملیاتی بالا و هزینه های کم (تقریباً ۰.۰۰۰۰۰۰۱ دلار) توکن FTM برای مبادله پول یک گزینه عالی است.

حاکمیت

برای حاکمیت زنجیره ای، به توکن FTM نیاز داریم که در آن ذینفعان بتوانند اصلاحات و بهبودها را از طریق حکمرانی پیشنهاد و رأی دهند. از آنجایی که فانتوم یک اکوسیستم غیرمتمرکز کاملاً بدون مجوز و بدون رهبر است، حاکمیت زنجیره ای مسئول تمام تصمیمات شبکه است. بنابراین، برای شرکت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی شبکه توکن FTM داشته باشیم.

استیکینگ

از فانتوم می توان برای ایمن سازی شبکه فانتوم و دریافت توکن های FTM به عنوان پاداش بدون نیاز به سخت افزار یا نرم افزار خاصی استفاده کرد. می توانید این کار را به سادگی از طریق تلفن یا رایانه خود انجام دهید.

هزینه های شبکه

FTM  برای پرداخت هزینه های شبکه مانند هزینه های استقرار قراردادهای هوشمند فانتوم یا ایجاد شبکه های جدید یا حتی کارمزد تراکنش استفاده می شود. این کارمزد تضمین می‌کند که شبکه مورد حملات هرزنامه قرار نمی‌گیرد و کاربر مخرب نمی‌تواند باعث مشکلات سرعت شود یا دفتر کل را با داده‌های بی‌معنا شلوغ کند. اگرچه هزینه‌های فانوتم بسیار پایین است، اما برای دور نگه داشتن کاربران با هدف خراب کاری کافی است و ورود به سیستم را برای یک فرد با قصد ایجاد مزاحمت برای شبکه بسیار پرهزینه می‌کند.

امنیت شبکه

هدف توکن FTM با استفاده از سیستم اثبات سهام، ایمن سازی شبکه ای است که استیک کنندگان باید توکن های خود را قفل کنند و اعتباردهندگان باید حداقل ۳،۱۷۵،۰۰۰ فانتوم برای مشارکت داشته باشند. هزینه ها و پاداش های بصورت دوره ای به سهامداران و اعتباردهندگان برای خدمات آنها داده می شود.

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx