ارز دیجیتال وویجر درحال ورشکستگی

وویجر ارز دیجیتال
 • سهراب مرشدی
 • زمان مطالعه: دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 270 نفر

در جهنم بازار نزولی ارز دیجیتال چه اتفاقی برای شرکت های وام دهی افتاد؟

آشفتگی اخیر بازار ازرهای دیجیتال با مجموعه ای از رویدادهای متوالی، از جمله فروپاشی ارز دیجیتال ترا (لونا) و ورشکستگی صندوق تامینی معروف Three Arrows Capital (3AC) مورد توجه قرار گرفته است. به‌ویژه این که قابل‌توجه و شاید تأثیرگذارترین مورد هجوم پلتفرم‌های وام‌دهی متمرکز ارزهای دیجیتال است که به شدت به سرمایه‌گذاران خرد آسیب وارد کرده است.

این سرمایه گذاران با توقف برداشت دارایی های تحمیل شده توسط شرکت های به مشکل خورده مانند بلاکفای، سلسیوس، وویجر و بسیاری دیگر، روبرو شده اند. داستان های عجیبی از جمله فرار مدیران عامل از کشور و پیدا شدن سروکله جی پی مورگان به عنوان رابین هود بازار برای نجات این صنعت، رخ داده است. کارشناسان بلاکچین مسیر دیجیتالی را دنبال می کنند تا کیف پول های مخفی و تراکنش های رد گم کنی را مانند فیلم های هالیوودی کشف کنند.

هروقت که تب و تاب این طوفان کم شود، بدون شک برخی سوالات به پاسخ نیاز دارند. چگونه وام دهندگان ارزهای دیجیتال شکست خوردند؟ پول مشتریان چه شد؟ چگونه می توان از سرمایه گذاران در آینده محافظت کرد؟ بخش‌هایی از اطلاعات عمومی، مانند پرونده ورشکستگی وویجر، می‌تواند به جمع‌آوری برخی از پاسخ‌های اولیه کمک کند.

روکش صلاحیت و امنیت

در ظاهر، وویجر دیجیتال دارای بسیاری از ویژگی های یک موسسه تجاری واجد شرایط بود. وویجر یک شرکت سهامی عام است که تحت عنوان VOYG در بورس اوراق بهادار تورنتو معامله می شود. مدیر عامل شرکت، استفان ارلیش، تجربه گسترده ای در امور مالی سنتی (TradFi) داشت و قبلاً به عنوان مدیر عامل  E*TRADE، یک پلتفرم آنلاین برای سرمایه گذاران خرد، کار می کرد.

وب‌سایت وویجر وضعیت خود را به‌عنوان «تجارت عام، دارای مجوز و تنظیم‌شده» اعلام می کرد. «صداقت و شفافیت اولویت اصلی ماست.» در واقع، چارچوب های نظارتی جامع اعمال شده در TradFi به سادگی هنوز برای صنعت ارز دیجیتال وجود ندارد. حتی افشای ریسک خود وویجر به شما می گوید که « در اکثر کشورها، از جمله ایالات متحده قوانین مرتبط به ارزهای دیجیتال هنوز تنظیم نشده اند، یا خیلی جزیی به آن ها پرداخته شده است.»

آنچه که ممکن است یکی از بحث برانگیزترین تاکتیک های بازاریابی وویجر باشد، پیام آنها در مورد بیمه شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) است که می گوید: “دلار شما توسط شریک بانکی ما، بانک تجاری متروپولیتن، که بیمه FDIC است، نگهداری می شود، بنابراین پول نقدی که به وویجر می سپارید محافظت شده است.» وویجر از تکمیل جمله‌ای که باید طولانی‌تر می‌بود غفلت می‌کند و توضیح نمی‌دهد که بیمه از ورشکستگی بانک متروپولین محافظت می کند، نه خود ویجر. طبق گزارش فوربز، شرکت بیمه سپرده فدرال اکنون در حال تحقیق در مورد وویجر برای تبلیغات نادرست احتمالی و ارائه اطلاعات نادرست است.

ضرر سرمایه گذاران خرد ارز دیجیتال

پرونده ورشکستگی وویجر نشان می دهد که Three Arrows Capital در ژوئن ۲۰۲۲ وام هایی به مبلغ ۱۵۲۵۰ بیت کوین و ۳۵۰ میلیون USDC را نکول کرده است. این وام ها بیش از ۵۰ درصد از وام های وویجر را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ تشکیل می دادند. نه تنها وام ها بدون وثیقه به این شرکت داده شده بود، بلکه نشان می داد که شرکت مقابل یک کسب و کار بسیار پرریسک است.

همچنین، پرونده ورشکستگی وویجر نشان می دهد که تقریبا ۵۰ تا از وام های بزرگ بدون ضمانت این شرکت به مشتریانی ارائه شده است که از ۹,۷۷۱,۰۲۶.۳۹ دلار آمریکا تا ۹۵۵,۴۱۷.۲۷ دلار آمریکا وام گرفته اند. اکثر این مشتریان به اندازه کافی بزرگ نیستند که بتوانند مؤسسه باشند و به احتمال زیاد سرمایه گذاران خرد هستند.

مانند فروپاشی لونا (ترا)، طغیان داستان های دردناک از سوی مشتریان عصبانی و پریشان اینترنت را فرا گرفت. لورا شین، روزنامه‌نگار، تجربه جس آرچر، مشتری وویجر را توضیح داد که توسط پاداش ۹ درصدی برای سپرده‌های USDC  وسوسه شد و جذب بازار ارزهای دیجیتال شد. آرچر یکی از طلبکاران وویجر است که با بیش از ۷۰۰۰۰ دلار آمریکا سپرده (پولی که به عنوان پیش پرداخت برای خانه ای برای خود و دو فرزندش در نظر گرفته بود) اکنون در دادگاه ورشکستگی به سر می برد.

سپرده ها همه یکسان نیستند

اکنون کاملاً واضح است که سپرده گذاری ارزهای دیجیتال به یک پلتفرم رمزنگاری متمرکز اصلاً مانند سپرده گذاری ارز فیات در یک بانک بیمه شده تحت بیمه فدرال نیست. برخورد مبهم با سپرده‌های ارزهای دیجیتال تحت شرایط ورشکستگی در ماه مه به موضوع داغ تبدیل شد. درست زمانی که کوین‌بیس در یکی از گزراش های خود فاش کرد که ارزهای دیجیتالی که به نمایندگی از مشتریان نگهداری می‌شوند می‌توانند مشمول مراحل ورشکستگی شوند و این مشتریان می‌توانند به طلبکاران بدون تضمین تبدیل شوند. در حقیقت، وویجر نیز اظهارات مشابهی را در قرارداد سرمایه گذاری مشتریان خود بیان کرده بود.

علاوه بر این، وویجر کسب‌وکار وام‌دهی پرخطر خود، مانند وام‌های بدون وثیقه خود را به ۳AC، در قالب همان قرارداد کاربران خود ارائه داده است:

«مشتری به ویجر این حق را می‌دهد که بدون اطلاع بیشتر به مشتری، با رعایت قوانین قابل اجرا، ارزهای دیجیتالی را که در حساب مشتری به نام وویجر یا به نام دیگری نگهداری می‌شود، حق فروش، قرض دادن و استیک کردن آن را به ویجر می‌دهد. برای استیک کردن، یا انتقال یا استفاده از هر مقدار از این ارزهای دیجیتال، به طور جداگانه یا همراه با سایر دارایی ها، با کلیه حقوق مالکیت مرتبط، و برای هر دوره زمانی و بدون حفظ مقدار مشابهی از ارز دیجیتال، و استفاده یا سرمایه گذاری از این ارزهای دیجیتال. تنها به عهده مشتری است.»

تسلط کامل وویجر بر ارز دیجیتال مشتریان

مشتریان ارزهای دیجیتال را به وویجر واریز می کردند و موجودی آن ها در اپلیکیشن موبایل وویجر نشان داده می شد. چیزی که شاید به ضرر مشتریان باشد این پلتفرم برایاستفاده از آن وجوه دستش کاملا باز است، از جمله وام دادن آنها به صندوق های تامینی (مانند ۳AC). با توجه به ماهیت ترکیبی دارایی های دیجیتال مشتریان، حتی تشخیص اینکه چه بخشی از دارایی های مشتری قرض داده شده، در رهن گذاشته شده یا استفاده شده است، دشوار است. پس از ورشکستگی، وویجر استراتژی زیر را به مشتریان پیشنهاد کرد: «مشتریانی که در حساب خود ارزهای دیجیتال دارند، در عوض ترکیبی از دارایی های دیجیتال در حساب(های) خود، درآمد حاصل از بازیابی شرکت ورشکسته ۳AC، سهام مشترک در حساب(های) تازه سازماندهی شده را دریافت خواهند کرد. مقدار دارایی های موجود در حساب شرکت با چیزی که مشتریان طلب دارند زمین تا آسمان متفاوت است.

تجربه تلخ

دیدن سرمایه‌گذاران کوچک و آگاه به ریسک مانند جس آرچر که احتمالاً بر این باور بودند که سپرده‌های کریپتویی مانند سپرده‌های بانکی محافظت می‌شوند، بسیار آزاردهنده است. سپرده‌های بانکی بدون ریسک نیستند. شرکت سرکل توسعه دهنده استیبل کوین USDC  خاطرنشان کرد که “نگهداری هر مقدار پول نقد در هر بانکی، ریسک اعتباری و طرف مقابل را در معرض خطر قرار می دهد.”

با این حال، بانک ها تحت قوانین بالغ و یک چارچوب نظارتی قوی عمل می کنند. در صورت ورشکستگی بانک، رویه ها به وضوح تعیین می شوند و هیچ شکی وجود ندارد که سپرده گذاران در اولویت پرداخت قرار دارند. به گفته شرکت بیمه سپرده فدرال «هیچ سپرده‌گذاری از زمان تأسیس شرکت بیمه سپرده فدرال در سال ۱۹۳۳، یک پنی از سپرده‌های بیمه‌شده را از دست نداده است».

سخن پایانی

نتیجتا همانطور که تجربه وویجر نشان می‌دهد، سپرده‌ گذاری دارایی های دیجیتال در یک پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال چیزی شبیه به سپرده‌های بانکی سنتی نیست. تمایز کلیدی این است که یکی عمدتاً بدون مقررات عمل می کند و دیگری به شدت قانونمند شده است. سرمایه گذاران کوچک به یک محیط قابل اعتماد نیاز دارند که در صورت ورشکتگی یک شرکت، بتوانند وجوه خود را پس بگیرند. نظارت قانونی می تواند به ایجاد یک خط مرجع برای ایمن سازی و مدیریت صحیح یک پلتفرم متمرکز ارز دیجیتال کمک کند. علاوه بر این، مقررات به مشتریان کمک می‌کند تا درک بهتری از نحوه ذخیره و محافظت از وجوه آنها داشته باشند. و این که در شرایط عادی و استثنایی چه ادعاهای قانونی می توانند به وجوه خود داشته باشند.

قوانین برای شرکت های متمرکز در صنعت کریپتو باید افزایش یابد. این جاست که باید سخن معروف کارشناسان رجوع کنیم که می گوید ” اگر کلید خصوصی کیف پولت را نداشته باشی، کوینی نخواهی داشت”.

 

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx