صفر تا صد: تتا ، سریع و امن

theta
 • فرزام تی خوانی
 • زمان مطالعه: دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 636 نفر

صفر تا صد: تتا ، سریع و امن

تتا توکن، پلتفرمی است که بلاک چین را به سمت پخش ویدئو سوق در بستری غیرمتمرکز و وابسته به تقاضا سوق می‌دهد. دیدگاه تتا ارائه سرویس ویدئویی آنلاین  بدون مشکل بافرینگ است. مشکلی در پلتفرم‌های متمرکز و متداول به ندرت دیده می‌شود.

علاوه بر این، آن‌ها با تمرکز بر افزایش بهره‌وری از پهنای باند و فضای ذخیره‌سازس در تلاش تا در کنار افزایش کیفیت این سامانه، هزینه‌های آن‌را بهبود دهند.

آیا تتا می‌تواند در رقابت با سرویس‌های ویدئویی معتبر پیروز شود؟ ما در این مقاله قصد به بررسی پلتفررم تتا و قابلیت‌های آن داریم.

 

تتا توکن

ما می‌دانیم که کاربران اینترنت علاقه زیادی به محتوای ویدئویی و استریم آن دارند. این امر خیلی وقت پیش توسط یوتوب و توییچ و امثال آن به ما ثابت شد.

مدتی پیش بود که شرکت‌های ارائه خدمات سخت افزاری سیسکو اعلام بیش از ۶۵ درصد از پهنای باند  اینترنت برای استریم ویدئو استفاده می‌شود. و انتظار می‌رود که این عدد آینده نزدیک به بیش از ۸۲ درصد برسد.

با وجود این حجم از تقاضا برای این بازار، پلتفرم ارائه سرویس‌های ویدئویی بی‌نقص و یا حتی نزدیک به آن هم نیستند.

اینستاگرام کند است ، یوتوب پر از تبلیغ و … . این شرکت‌های برای انتقال اطلاعات از دیتاسنتر یا پایگاه داده خیلی بزرگ و قوی استقاده می‌کنند ولی این دیتاسنترها هر‌چه‌قدر هم که بزرگ باشند بازهم محدود هستند. این محدودیت مشکلاتی مانند لگ و تاخیر، کندی در بارگذاری محتوا و … بوجود می‌آورد. به این مجموعه از مشکلات، last mile گفته می‌شود.

تتا مبتنی بر بلاکچین و اولین پلتفرم استریم محتوای غیرمتمرکز است. در نتیجه می‌تواند به لطف پلتفرم منحصر به فرد خود مشکلاتی از این قبیل را کاملا حل کند.

برای گسترش هرچه بیش‌تر این شبکه، تتا نتورک کاربران خود را به اشتراک گذاری فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند مازاد خود دعوت می‌کند. میچ لیو، بنیان گذار تتا: این امر باعث افزایش سرعت و کیفیت ویدئو‌ها برای همه کاربران در سراسر جهان خواهد شد.

 

فناوری حامی تتا

بلاکچین شبکه تتا مبتنی بر مکانیزم اجماع پواه اثبات سهام یا PoS است که به توان پردازشی خیلی ناچیزی احتیاج دارد. این مکانیزم اجماع در مقایسه با گواه اثبات کار هم به صرفه‌تر است و هم توان پردازشی بهتری را ارائه می‌دهد.

تتا نتورک برای حل مشکل مقیاس پذیری در پخش محتوای آنلاین از پروتکل Resource Oriented Micropayment Pool یا به طور خلاصه ROMP استفاده می‌کند.

در واقع این شبکه از مکانیزمی با نام گواه اثبات تعامل کاربر برای تایید تحویل محتوای ویدئویی استافده می‌کند. شیوه توزیع و جمع‌آوری پاداش‌ها در این شبکه بوسیله قرادادهای هوشمند استریم تنظیم و کنترل می‌شود. این قراردادها، شیوه منحصر به فردی از قراردادهای هوشمند است که توسط تتا توکن معرفی شد.

 

Resource Oriented Micropayment Pool

این پروتکل توسط تتا نتورک برای تعامل خارج از شبکه با کاربران با هدف انجام پرداخت‌ها ساخته شد. هم‌چنین این پروتکل در انعطاف پذیری و جلوگیری از مشکل Double Spending تاثیر فراوانی دارد.

 

Proof of Engagement

همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، این پروتکلی است که ثابت می کند بینندگان واقعاً یک ویدیوی زنده را تماشا کرده اند. این ابزاری برای ایجاد شفافیت برای تبلیغ‌کنندگان، و همچنین ابزاری برای کاربران برای کسب توکن تتا در ازای تعاملشان است.

پروتکل Proof-of-Engagement برای ایجاد یک معیار قابل اعتماد از تعامل در جریان ویدیو و یک روش قابل اعتماد برای بینندگان و تبلیغ‌کنندگان برای اندازه‌گیری میزان تعامل در جریان ویدیوی خود ضروری است.

 

Streaming Smart Contracts

قراردادهای جریان هوشمند نوعی قرارداد هوشمند یا قرارداد تشویقی است که برای کمک به تسهیل توزیع و جمع آوری پاداش استفاده می شود. این قرارداد کاربردهای زیادی دارد که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

 1. درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا از تبلیغات و میزان بازدید محتوای آن‌ها
 2. محتوای ویژه و یا پولی
 3. اشتراک هرچه بیش‌تر با استریمرها و یا محتوای غیرمتمرکز

قراردادهای هوشمند تماما تتوسط اعتبارسنجج‌ها طراحی و اجرا می‌شود. این قابلیت از زمان فعال‌سازی نسخه سوم مین نت تتا توکن راه‌‌اندازی شد.

 

شبکه تتا

توکن تتا در سال ۲۰۱۷ به‌عنونا توکنی مبتنی بر شبکه ERC20 اتریوم معرفی شد ولی بعد از راه‌اندازی بلاکچین بومی تتا، تمام توکن‌ها ERC20 با نسبت برابر با توکن‌های بومی تعویض شدند. این توکن بخش اصلی SILVER.tv هستند. سامانه‌ای که برای پخش محتوا و دریافت و پرداخت جوایز استفاده میشود.

Silver.tv  رسانه اول شخص شبکه تتا است. ولی بعد از راه‌اندازی  نخسه دوم مین نت شبکه همکاری این پلتفرم با بزرگان دنیای تکنولوژی مثل گوگل، سامسونگ، بایننس و … صورت گرفت.

کاربران وفادار و طرفدار شبکه در هنگام راه اندازی مین نت شبکه، به جز تعویض توکن‌هایشان با توکن‌های بومی مقداری توکن tetha fuel هم به‌صورت ایردراپ دریافت کردند.

Tetha Fuel در شبکه تتا ، مانند Gas در شبکه اتریوم است. و از آن برای پرداخت هزینه‌های شبکه و هماهنگی هرچه بیش‌تر توسط سامانه رله استفاده می‌شود. البته کاربرد Tetha Fuel با توسعه هرچه بیش‌تر شبکه، بیش‌تر می‌شود.

 

مشارکت در شبکه

شش نوع مختلف از روش‌های استیک دارایی و مشارکت در اکوسیستم تتا نتورک وجود دارد:

 1. استریمرها: این کاربران در شبکه با ایجاد محتوای زنده یا انتشار ویدئوها همکاری می‌کنند. و هرچه‌قدر بازده محتوای آن‌ها بیش‌تر باشد، پاداش بیش‌تری دریافت می‌کنند.
 2. بینندگان: بینندگان شبکه Tetha.tv با بازدید هر محتوا و ایجاد هرچه بیشتر تعامل در شبکه درامدزایی می‌کنند. علاوه بر این می‌توانند با انتخاب تماشای محتوای تبلیغاتی درآمد بیش‌تری کسب کنند.
 3. تبلیغ کنندگان: آنها از این پلت فرم برای تبلیغ خدمات و محصولات به بینندگان استفاده می کنند. آنها توکن‌های تتا را برای خرید زمان تبلیغات در شبکه و حمایت مالی از تأثیرگذاران خرج می‌کنند
 4. Caching Nodes: اینها کامپیوترها و سرورهایی هستند که به شبکه خدمات کش را برای بهبود کیفیت و ارائه جریان ویدئو ارائه می دهند. آنها همچنین با توکن های تتا پاداش می گیرند.
 5. Ingest Nodes: این‌ها گره‌هایی هستند که به ارائه بیت‌‌ریت‌های مختلف، وضوح جریان و غیره کمک می‌کنند. آنها خدمات خود را برای جریان‌های زنده به Caching Nodes ارائه می‌کنند و برای انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند.
 6. گره‌های نگهبان: گره های نگهبان برای نهایی کردن بلوک ها در پروتکل اجماع چند BFT تتا طراحی شده اند. این گره‌های نگهبان باید توسط اعضای جامعه تتا اداره شوند و با TFUEL پاداش می‌گیرند. کسانی که مایل به اجرای یک گره نگهبان هستند باید یک کامپیوتر یا سرور با حداقل مشخصات فنی داشته باشند و باید ۱۰۰۰ توکن THETA را به اشتراک بگذارند.

الزامات سخت افزاری برای اجرای گره نگهبان عبارتند از:

سرعت اینترنت: ۵ مگابیت بر ثانیه بالا و پایین

CPU: 8 هسته یا بیشتر؛

حافظه: ۳۲ گیگابایت یا بیشتر؛

اندازه هارد دیسک: ۱ ترابایت یا بیشتر، هارد دیسک SSD ترجیح داده می شود.

 

پروژه نودهای نگهبان در مارس ۲۰۱۹ کلید خورد و در ابتدا با ۱۰۰ نود شروع به فعالیت در تست نت تتا کردند. در می ۲۰۲۰ وارد شبکه اصلی شدند و با کمک به نودهای دیگر به امن‌تر کردن شبکه پرداختند. هدف اصلی نودهای نگهبان اطمینان از افزایش تمرکز در شبکه است. آن‌ها فعالیت می‌کنند تا همه مطمئن شوند هیچ شخص یا گروه‌ خاصی بیش‌ار حد مجاز بر شبکه کنترل ندارد. شبکه در طول ۱ سال مقدار ۲۵۰ میلیون توکن Tetha Fuel را به نودهای نگهبان پاداش می‌دهد.

 

Theta EdgeCast

تمرکز اصلی THETA همیشه ایجاد یک زیرساخت ویدئویی کاملاً غیرمتمرکز بوده است که می‌تواند برای همه مشارکت کنندگان از پلتفرم‌ها گرفته تا سازندگان محتوا و حتی کاربران نهایی مفید باشد. یکی از راه‌های ارائه این امر به بازار این است که کاربران نهایی و سازندگان محتوا انتخاب کنند که کدام پلتفرم بیشترین سود را برای آنها دارد. این تنها شامل پلتفرم های جدید و غیرمتمرکز نمی شود. همچنین شامل پلتفرم‌های موجود حمایت‌شده از تبلیغ‌کننده مانند یوتیوب و توییچ، همراه با سرویس‌های مبتنی بر اشتراک موجود مانند Netflix و Amazon Prime است.

به منظور تحقق بخشیدن به این امر، تیم Theta بتای Theta EdgeCast را در نوامبر ۲۰۲۰ منتشر کرد. این اولین dApp استریم ویدئو کاملا غیرمتمرکز است که به طور کامل بر روی بلاک چین بومی Theta، از جمله قراردادهای هوشمند، ساخته شده است. Theta EdgeCast این توانایی را دارد که فیلمبرداری کند، آن را رمزگذاری کند و آن را در حافظه پنهان کند و به کاربران سراسر جهان منتقل کند. این یک راه حل کاملاً غیرمتمرکز بدون سرور یا خدمات مرکزی است. همه اینها از طریق بیش از ۲۰۰۰ نود Tetha Edge که در سطح جهانی کار می کنند انجام می شود.

EdgeCast به عنوان بخشی از برنامه Edge Node ارائه می‌شود و کاربران اکنون می‌توانند استریم‌ها را در EdgeCast پخش کنند یا استریم‌های EdgeCast دیگر کاربران را مشاهده کنند و همچنین از طریق ویژگی‌های Edge Caching و Edge Compute کسب درآمد کنند. Edge Node اکنون تمام جنبه های پخش، توزیع و محاسبه غیرمتمرکز ویدئو را در یک برنامه کارآمد در بر می گیرد.

تیم تتا EdgeCast را پیش‌نمایش آینده می‌داند، زمانی که Theta.tv از وضعیت پلتفرم هیبریدی فعلی خود به یک پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود. در دراز مدت، آنها تمرکززدایی را یک ویژگی کلیدی برای همه رسانه ها و سرگرمی ها می دانند. آنها تتا را به عنوان بخشی از این آینده قرار می دهند و ارتقاهایی مانند EdgeCast پروژه را به این آینده نزدیک می کند.

 

تتا مین نت ۳.۰

در بهار سال ۲۰۲۱ میلادی نسخه سوم مین نت تتا راه‌اندازی شد و شبکه با تغییرات زیادی در زمینه‌های مختلف همراه شد. بعد از معرفی نسخه دوم مین نت در می ۲۰۲۰ فناوری edgecast هم معرفی شد. و قابلیت‌های زیادی را به صنعت استریم‌ آنلاین و غیرمتمرکز محتوای ویدئویی اضافه کرد.

در دسامبر ۲۰۲۰، قابلیت اجرا و پردازش از قراردادهای هوشمند تتا نتورک راه اندازی شد. در نتیجه قراردادهای هوشمندو dApp های این شبکه نسخه اول صرافی غیرمتمرکز بومی تتا نتورک با نام TethaSwap هم راه‌اندازی شد.

تتا نتورک با اتکا بر این‌ فناوری‌ها نسخه سوم مین نت خودش را عرضه کرد. اولین تغییر بوجود آمده در شبکه، تشکیل گلچینی از نودهای Edge شبکه بود. این گلچین که با نام Elite Edge Nodes تنها درمیزان tfuel استیک شده با edge node های معمولی تفاوت داشتند.

هدف کلی مهندسی اقتصادی کریپتو تتا ایجاد انگیزه و پاداش مناسب برای همه ذینفعان اکوسیستم تتا و در نتیجه تضمین امنیت و ارزش کاربردی شبکه تتا است. این شامل یک مکانیسم جدید تورم ۲-۴ درصدس TFUEL از طریق Uptime Mining است.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره uptime mining می‌توانید به وایت پیپر اصلی تتا نتورک مراجعه فرمایید.

 

 

تتا سواپ

با اضافه شدن قراردادهای هوشمند کامل به شبکه تتا، موارد استفاده جدید بالقوه زیادی به تتا اضافه شده است و یکی از این موارد با راه اندازی ThetaSwap DEX، اولین صرافی غیرمتمرکز در بلاک چین تتا، محقق شد.  تتا سواپ از پروتکل AMM مشابه با صرافی Uniswap استفاده می‌کند. تتا سواپ امکان تعویض‌های و معامله توکن‌های جدید شبکه TNT20 در بستری امانی و بدون نیاز به اعتماد فراهم می‌سازد.

با توجه به توکن‌های جدیدی که در بلاک چین ایجاد می‌شوند، ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز برای تتا ضروری تلقی می‌شود. Theta DEX راهی آسان برای معامله توکن های جدید به کاربران می دهد و راهی کارآمد برای قیمت گذاری توکن ها به بازارها می دهد. اکنون که ThetaSwap ایجاد شده است، راهی برای عملکرد کامل توکن‌های TNT20 وجود دارد.

استریمر‌ها اکنون می‌توانند توکن‌های وفاداری صادر کنند که ارزش واقعی برای طرفداران آنها داشته باشد، در حالی که استخرها یا DAO می‌توانند به راحتی سرمایه‌گذاری‌های رسانه‌ای را تامین کنند. اکنون که ThetaSwap فعال است، راه های جدید و هیجان انگیز زیادی برای کسب درآمد از محتوای Theta وجود دارد.

 

جمع بندی

تا توکن در زمان نگارش این مقاله در حدود قیمتی ۷ دلار معامله می‌شود و از سقف تاریخی خود فاصله بسیار زیادی دارد. یکی از برترین پروژه‌های Web 3.0 است و آینده بسیار درخشان برای آن انتظار می‌رود.

 

برای خرید و یا فروش تتا توکن و دیگر ارزهای دیجیتال می‌توانید به صرافی ارزینجا مراجعه فرمایید

امتیاز شما

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest
0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
آموزش ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد
۱.۳/۵ - (۳ امتیاز)

 • مخترع : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( اتر )
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity
۲.۳/۵ - (۳ امتیاز)

 • مخترع : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد
۱/۵ - (۲ امتیاز)

 • مخترع : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد
۱/۵ - (۲ امتیاز)

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …
۱/۵ - (۲ امتیاز)

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM
۱/۵ - (۲ امتیاز)

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد
۱.۳/۵ - (۳ امتیاز)

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

۱.۳/۵ - (۳ امتیاز)

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx