با استفاده از کدام شاخص‌ها می‌توان خوش بینی یا بدبینی سرمایه گذاران را رصد کرد؟

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

با استفاده از کدام شاخص‌ها می‌توان خوش بینی یا بدبینی سرمایه گذاران را رصد کرد؟ در بازار رمزارزها، به دلیل ضبط شدن رفتار معامله گران بر روی هرکدام از بلوک‌ها، به راحتی می توان فعالیت آن‌ها را دنبال کرد. لازم به ذکر است که این فرایند با استفاده از یک سری پلتفرم‌هایی که داده‌های درون […]

با استفاده از کدام شاخص‌ها می‌توان خوش بینی یا بدبینی سرمایه گذاران را رصد کرد؟

در بازار رمزارزها، به دلیل ضبط شدن رفتار معامله گران بر روی هرکدام از بلوک‌ها، به راحتی می توان فعالیت آن‌ها را دنبال کرد. لازم به ذکر است که این فرایند با استفاده از یک سری پلتفرم‌هایی که داده‌های درون شبکه را جمع آوری می‌کنند راحتتر نیز شده است. یکی از این پلتفرم‌ها کریپتوکوانت نام دارد که در ادامه به آموزش دو تا از شاخص‌های آن برای رصد خوش بینی و یا بد بینی معامله گران می‌توان استفاده کرد:

  1. نسبت اهرام محاسبه شده برای تمام صرافی‌ها برای بیت‌کوین
  2. نسبت نرخ فاندینگ ریت به بهره باز معاملات آتی تمام صرافی‌ها برای بیت‌کوین

معیار اول: نسبت اهرم محاسبه شده برای تمام صرافی‌ها

با تقسیم بهره باز یا Open Interest یک صرافی به مقدار رزرو بیتکوین آن (مقدار بیتکوین موجود در صرافی)، می‌توان به تخمینی در مورد میزان اهرم مورد استفاده توسط کاربران آن صرافی رسید. هر گاه میزان اهرم مورد استفاده افزایش قابل توجهی پیدا کند، نوسانات سریعی اتفاق می‌افتد. این معیار مشابه با Open Interest بوده اما دقت بالاتری دارد، چرا که رشد خود صرافی را نشان می‌دهد. با بررسی این شاخص می‌توان به میزان ریسک پذیری فعالان بازار در برهه‌های زمانی مختلف پی برد.

 

نسبت نرخ فاندینگ ریت به بهره باز معاملات آتی تمام صرافی‌ها برای بیت‌کوین

اگر میزان بهره باز یا اصطلاحاً Open Interest بازار فیوچرز در تمام صرافی‌ها رشد کند، احتمال وقوع حرکت‌های بزرگ و سریع قیمتی ناشی از لیکوئید شدن پیاپی معاملات باز افزایش می‌یابد. در بازار نزولی نیز، شاخص Aggregated Funding Rate می‌تواند برای تشخیص کف‌های قیمتی مفید واقع شود.

 

سلب مسئولیت: نظرات بیان شده در اخبار و تحلیل ها صرفا ترجمه ای از منابع مذکور می باشند و تیم تحریریه ارزینجا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx