امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شد

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شد کمیسیون فناوری اتاق ایران اعلام کرده که آیین ‌نامه استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات آماده اجرای آزمایشی بوده. و امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است. نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران به موضوع بررسی اسناد […]

امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شد

امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شد

کمیسیون فناوری اتاق ایران اعلام کرده که آیین ‌نامه استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات آماده اجرای آزمایشی بوده. و امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است.

نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران به موضوع بررسی اسناد تجاری هوشمند اختصاص داشت.

محمدرضا طلایی، رئیس این کمیسیون، در ابتدای جلسه عنوان کرد که صنعت بلاکچین در دنیای امروز رشد سریع خود را نشان داده است. و کشورهای مختلف دنیا از این پتانسیل برای افزایش امنیت، شفافیت و حذف موانعی مانند موانع جغرافیایی و کاهش هزینه ‌های تجارت استفاده می ‌کنند.

وی در این خصوص گفت:

ما هم چاره‌ ای نداریم که در این مسیر همسو با دیگر کشورها حرکت کرده. و از صنعت بلاکچین به ویژه در اسناد تجاری هوشمند بهره ‌مندی بیشتری داشته باشیم.

امیر عابدی، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران، با اشاره به مشکلات زیاد صادرکنندگان برای انتقال ارز بیان کرد:

در ۳۰ مهرماه سال گذشته هیات وزیران مصوبه‌ ای داشت. بر مبنای آن در قالب ضوابط ناظر بر استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی توسط واحدهای صنعتی با پروانه بهره‌ برداری، مجوز استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌ های ارزی واردات صادر شد. اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده است و با موانع قانونی همراه است. این امر نیاز به پیگیری و رسیدگی دارد.

احمد صالحی، مشاور رئیس مرکز توسعه و تجارت وزارت صنعت، نیز در این مورد گفت:

ظرف ۵ ماه گذشته در سازمان توسعه و تجارت و بانک مرکزی جلساتی برگزار شد. برنامه اقدام برای استفاده از قراردادهای تجاری هوشمند تعریف شده است. و پلتفرم های آن آماده شده و از این هفته به صورت پایلوت وارد فاز اجرایی خواهد شد.

او با بیان اینکه آیین ‌نامه استفاده از رمزارزها برای صادرات و واردات آماده و مصوب شده است، ادامه داد:

در گام اول قرار است واردات با استفاده از رمزارز خود (یعنی کسانی که خودشان رمزارز را ماین کرده ‌اند) استفاده شود. در گام دوم استفاده از رمزارز غیر (یعنی واردکننده از یک سامانه مشخص تعریف شده از ماینرکننده قانونی داخلی خریداری می ‌کند) انجام می ‌شود. همچنین برای صادرات هم تلاش شد تا حداقل تداخل با رویه‌ های فعلی داشته باشد. و صادرکننده می ‌تواند از طریق رمزارزها رفع تعهد ارزی انجام دهد.

وی در پایان با بیان اینکه بلاکچین  یک بستر ذخیره اطلاعات با دو ویژگی امن بودن و غیر متمرکز بودن است، گفت:

رمزارزها و قراردادهای هوشمند نمونه ‌هایی از انواع خدمات بلاکچین هستند. قرارداد هوشمند برنامه ‌ای بر مبنای منطق «اگر و آنگاه» است و دو ویژگی دارد: اول اینکه بعد از ایجاد غیرقابل تغییر هستند. و دوم اینکه از قبل همه چیز پیش ‌بینی ‌شده و مراحل قرارداد خودکار اجرا می ‌شود. نکته مهم این است که در قراردادهای هوشمند نیاز نیست به بانکی متکی باشیم.

 

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx