شبکه لایتنینگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

شبکه لایتنینگ
 • احمد محمدیان
 • زمان مطالعه: 14دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 163 نفر

برای ارسال و دریافت بیت کوین در شبکه لایتنینگ، کاربران ابتدا باید یک کیف پول لایتنینگ راه‌اندازی کنند و بیت کوین خود را در آن قرار دهند. از داخل کیف پول، می‌توان کانال‌های پرداخت ایجاد کرد و شروع به انجام تراکنش کرد. این مقاله راهنمایی برای راه‌اندازی کیف پول لایتنینگ و پرداخت با شبکه لایتنینگ است.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ (به اختصار LN، یا به طور ساده “Lightning”) یک سیستم غیرمتمرکز برای پرداخت‌های خرد فوری و با حجم بالا است که از واگذاری وجوه به اشخاص ثالث قابل اعتماد توسط کاربران جلوگیری می‌کند. این یک پروتکل لایه ۲ است؛ یک شبکه کامپیوتری که بر روی لایه پایه بیت کوین (لایه ۱) یعنی بلاک چین واقعی ساخته شده است. شبکه لایتنینگ از استانداردهای بالای حفاظتی لایه پایه بیت کوین برای ایمن سازی شبکه استفاده می کند.

بیت کوین یک سیستم پرداخت است که تراکنش‌های آن ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. به این دلیل که بیت کوین تراکنش‌ها را در بلوک‌هایی که به طور متوسط ۱۰ دقیقه از هم فاصله دارند جمع آوری می‌کند و پرداخت‌ها پس از تایید شش بلاک، که حدود یک ساعت زمان می‌برد، ایمن در نظر گرفته شده و تایید می‌شوند. این موضوع برای پرداخت‌های خرد و نقل و انتقالات کوچکتر که معمولاً به دلیل کارمزدهای لایه پایه بالا ناکارآمد هستند، ایده آل نیست.

تصور کنید افرادی یک ساعت منتظرند تا پول قهوه یا بلیط قطار خود را با بیت کوین بپردازند. کارمزدهای بالا کل فرآیند پرداخت را برای تراکنش‌های روزمره شبکه بیت کوین سخت، ناکارآمد و بسیار پرهزینه می‌کند.

آموزش شبکه لایتنینگ

بدون لایتنینگ امکان پرداخت روزمره با بیت کوین کمی دور از ذهن است

شبکه لایتنینگ این مشکلات را به عنوان یکی از اولین پیاده سازی‌های یک قرارداد هوشمند چند جانبه با استفاده از اسکریپت نویسی داخلی بیت کوین حل می‌کند. در شبکه لایتنینگ، پرداخت‌ها فوری و اتمی هستند و در بلاک چین ثبت نمی‌شوند. بنابراین، آنها برای نهایی شدن نیازی به تایید بلوک ندارند. Lightning می‌تواند توسط خرده فروشان برای پایانه‌های فروش استفاده شود و یا توسط افراد برای تراکنش‌های دستگاه به دستگاه مانند پرداخت حواله یا هر زمان که نیاز به پرداخت های فوری بدون تأیید اشخاص ثالث باشد، استفاده شود.

شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت بیت کوین را تقریباً بدون هزینه یا حداقل هزینه ارسال و دریافت کنند و در عین حال به سرعت (نرخ تحویل پیام) تقریباً ۱ میلیون تراکنش در ثانیه (TPS) دست پیدا کنند. در مقایسه با سولانا، با ۶۵۰۰۰ TPS، یا حتی Visa، که زیرساخت پردازش حدود ۲۴۰۰۰ TPS را دارد، شبکه لایتنینگ سریع‌ترین روش پرداخت موجود است.

برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای پرداخت‌های بیت‌کوین و پرداخت‌های خرد، شبکه باید از حجم بسیار بالاتری از تراکنش‌ها پشتیبانی کند، که مقیاس‌پذیری آن در زنجیره لایه ۱ غیرممکن است. به همین دلیل است که بسیاری شبکه لایتنینگ را راه حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین می‌دانند که بر تمرکززدایی آن، حضانت و مالکیت تأثیری نمی‌گذارد.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ راهی برای پرداخت سریع با بیت کوین

نحوه پرداخت در شبکه لا‌یتنینگ

کاربران برای پرداخت‌های شبکه لایتنینگ بیت‌کوین باید یک کیف پول بیت‌کوین با قابلیت شبکه لایتنینگ را دریافت کنند؛ جایی که وجوه در یک آدرس بیت‌کوین «کانال» چند امضایی قرار می‌گیرد. مشخص است که شخص یا کسب و کاری که باید پرداخت را دریافت کند، به یک کیف پول بیت کوین با دسترسی به لایتنینگ نیاز خواهد داشت.

اکثر کیف پول‌ها به دلیل سهولت و تکرار پرداخت‌های فوری، برای تلفن‌های همراه هستند. نمونه‌هایی از برنامه‌های کیف پول بیت کوین لایتنینگ عبارتند از Muun، Wallet of Satoshi، Phoenix و Cash App و می‌توان آن‌ها را برای هر دو سیستم عامل iOS و Android دانلود کرد. اکثر این کیف‌پول‌ها غیرحضانتی هستند، به این معنی که وجوه بیت‌کوین فقط در اختیار کاربر است و دارای ویژگی چند امضایی به عنوان لایه حفاظتی اضافی برای کلید خصوصی هستند.

با واریز بیت کوین به کیف پول لایتنینگ، کاربران کانالی را باز می‌کنند و این گام، آغازگر ورود آنها به شبکه است. حتی اگر دیدن آن غیرممکن باشد، هر بار که کاربر به یک شخص جدید یا یک تجارت جدید با شبکه لایتنینگ پول پرداخت می کند، کاربر کانالی را با آن طرف مقابل باز می‌کند. این کانال می‌تواند مستقیم و عمدا بین دو طرف ایجاد شود تا پرداخت به راحتی انجام شود. روش دیگر، می‌تواند یک پرداخت مسیریابی از طریق شبکه لایتنینگ باشد که به تراکنش‌های لایتنینگ بین دو طرف غیرمرتبط اجازه می‌دهد از یک سری کانال‌های از قبل موجود استفاده کنند.

هنگامی که کاربران کانالی را ایجاد کردند، به کانال‌های عمومی کل شبکه دسترسی خواهند داشت که همگی به هم متصل شده و آماده پرداخت‌ها هستند و گره‌های لایتنینگ به دنبال بهترین مسیر برای انجام تراکنش هستند. به همین دلیل است که وقتی کاربران به یک خرده‌فروش جدید پرداخت می‌کنند، می‌توانند این کار را بلافاصله با اسکن کد QR، بدون نیاز به باز کردن کانال مستقیم دیگری انجام دهند.

پرداخت‌ها از طریق یک کانال بلافاصله، با کارمزدی نزدیک به صفر، بدون اینکه همیشه از لایه پایه بیت کوین استفاده شود، انجام می‌پذیرد. پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ مانند سایر روش‌های پرداخت دیجیتال ساده است و با دنبال کردن مراحل زیر قابل انجام است:

 • کیف پول پرداخت کننده را در صفحه لایتنینگ باز کنید.
 • روی «SEND» کلیک کنید.
 • دکمه کد QR فروشنده یا یک فرد را اسکن کنید یا آدرس را به صورت دستی وارد کنید.
 • تأیید کنید همه چیز درست است و به پرداخت ادامه دهید.

شبکه لایتنینگ چیست

به طور مشابه، برای دریافت بیت کوین با لایتنینگ، مراحل زیر را باید انجام داد:

 • کیف پول خود را در صفحه لایتنینگ باز کنید.
 • روی «RECEIVE» کلیک کنید.
 • کد QR خود را در دستگاه پرداخت کننده اسکن کنید یا از شخص بخواهید آدرس را به صورت دستی وارد کند.
 • تأیید کنید همه چیز درست است و به پرداخت ادامه دهید.

نحوه استفاده از شبکه لایتنینگ

کیف پول‌های شبکه لایتنینگ ممکن است برای نگهداری مقدار کمی بیت کوین برای هزینه‌های روزمره مناسب باشند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که وارد کردن دستی آدرس پرداخت در شبکه لایتنینگ می‌تواند مستعد خطا و زمان‌بر باشد. در مقابل، اسکن یک کد QR راه دقیق‌تر و سریع‌تری برای وارد کردن آدرس پرداخت و در نتیجه تکمیل تراکنش فراهم می‌کند.

نحوه واریز بیت کوین در کیف پول با شبکه لا‌یتنینگ

برای باز کردن یک کانال یا پردازش پرداخت، کاربر به مقداری بیت کوین در کیف پول خود نیاز دارد. برای واریز بیت کوین در کیف پول، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • باید کیف پول خود را طوری تنظیم کنید که از زنجیره پایه بیت کوین (کیف پول بیت کوین) یا شبکه لایتنینگ (کیف پول لایتنینگ) استفاده کند. شبکه کیف پولی را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.
 • به “RECEIVE” بروید و روی آن کلیک کنید.
 • بررسی کنید که جزئیات تراکنش صحیح است.
 • کد QR را اسکن کنید یا آدرس دریافت کننده را کپی کرده و در کیف پولی که وجوه خود را از آن دریافت می کنید، قرار دهید.
 • شما می توانید یک فاکتور برای پرداخت اضافه کنید. برای ادامه روی دکمه “Invoice” کلیک کنید.
 • پس از دریافت بیت کوین و باز کردن کانال، می‌توانید بیت کوین را بدون محدودیت زمانی یا مقداری، ارسال و دریافت کنید. شبکه لایتنینگ هنوز آزمایشی در نظر گرفته می‌شود و باید اصلاح شود و بنابراین توصیه می‌شود مقدار قابل توجهی از BTC را در کیف پول لایتنینگ خود ذخیره نکنید.

چه کسی شبکه لایتنینگ را اداره می کند

شبکه لایتنینگ یک پروژه منبع باز است که ایده آن توسط دانشمندان محقق جوزف پون و تدج درایجا در سال ۲۰۱۵ بیان شد. این پروژه با شروع به عنوان راهی برای کاهش قابل توجه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین، سیستم پرداخت جدیدی را توسعه داد که بر روی بلاک چین بیت کوین و در ژانویه ۲۰۱۶ ساخته شده است. این دو دانشمند وایت پیپری را منتشر کردند و این پروژه شروع به جلب توجه بیشتر در بین توسعه دهندگان و سرمایه گذاران کرد.

در همان سال، لایتنینگ لبز، شرکت توسعه و نگهداری شبکه لایتنینگ، توسط الیزابت استارک تأسیس شد. این سازمان یک نسخه بتا از اکوسیستم را برای توسعه دهندگان منتشر کرد تا آنها را آزمایش کنند و ارزشی را که راه حل های لایه ۲ می‌توانند برای اکوسیستم بزرگ کریپتو به ارمغان بیاورند برجسته می‌کند.

با افزایش میزان بودجه و علاقه در اطراف شبکه لایتنینگ، چنین اکوسیستمی در بین علاقه مندان به بیت کوین، به ویژه با توجه به راه اندازی قرارداد هوشمند شبکه لایتنینگ، که ممکن است فرصت هایی را در امور مالی غیرمتمرکز و سایر برنامه ها ایجاد کند، در حال افزایش است.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx