ریفای چیست؟ همه چیز در رابطه با امور مالی احیا کننده

انتشار 8 ماه قبل
آنچه می‌خوانید...

ریفای (ReFi) یا امور مالی احیا کننده (Regenerative Finance)، یک جنبش نوظهور در حوزه مالی محسوب می‌شود که هدف آن ایجاد یک سیستم مالی نوین است که سازگار با مسائل زیست محیطی و اجتماعی باشد. ریفای در تلاش است تا با استفاده از فناوری بلاکچین و سایر ابزارهای نوآورانه، سیستم مالی‌ای ایجاد کند که به […]

ریفای چیست؟

ریفای (ReFi) یا امور مالی احیا کننده (Regenerative Finance)، یک جنبش نوظهور در حوزه مالی محسوب می‌شود که هدف آن ایجاد یک سیستم مالی نوین است که سازگار با مسائل زیست محیطی و اجتماعی باشد. ریفای در تلاش است تا با استفاده از فناوری بلاکچین و سایر ابزارهای نوآورانه، سیستم مالی‌ای ایجاد کند که به نفع تمام موجودات زنده در جهان باشد (و نه تنها انسان) و همچنین از اکوسیستم های موجود در طبیعت محافظت کند.

ویژگی های ریفای چیست؟

امور ریفای چیست

یکی از ویژگی های اصلی ریفای، تمرکز بر احیای محیط زیست است. در ریفای اعتقاد بر این است که سیستم مالی باید به گونه‌ای طراحی شود که هم از احیای محیط زیست و هم از رفاه انسان ها حمایت کند. یکی دیگر از ویژگی های اصلی ریفای، تمرکز بر فراگیر بودن است. ریفای معتقد است که همه مردم باید به خدمات مالی دسترسی داشته باشند و از آن‌ها بهره‌مند شوند. ریفای در تلاش است تا با استفاده از فناوری بلاکچین، نوعی سیستم مالی را پدید آورد که در آن همه مردم صرف نظر از موقعیت مکانی یا وضعیت مالی خود، بتوانند به خدمات مالی دسترسی داشته باشند.

امور مالی احیا کننده همچنین در تلاش است تا در سیستمی مالی ایجاد شده توسط آن، از منافع همه ذینفعان محافظت شود. فعلان این حوزه معتقد هستند که سیستم مالی باید به گونه‌ای طراحی شود که به نفع همه ذینفعان از جمله سرمایه گذاران، وام گیرندگان، جوامع محلی و محیط زیست باشد.

با وجود اینکه ریفای هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما پتانسیل زیادی برای متحول کردن سیستم مالی جهانی دارد. ریفای با استفاده از فناوری بلاکچین و سایر ابزارهای نوآورانه، می تواند یک سیستم مالی جدید ایجاد کند که از نظر زیست محیطی و اجتماعی پایدار باشد و به نفع همه موجودات زنده باشد.

چند مورد از کاربردهای امور مالی احیا کننده

ReFi

در اینجا چند مورد از موارد استفاده از ریفای برای ایجاد تأثیرات مثبت را توضیح می‌دهیم:

تأمین مالی پروژه های احیای محیط زیست

امور مالی احیا کننده می‌تواند برای تأمین مالی پروژه هایی که به احیای محیط زیست کمک می‌کنند، مانند کاشت درختان، پاکسازی رودخانه ها و حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض استفاده شود.

ایجاد مشاغل پایدار

امور مالی احیا کننده را ‌می‌توان برای ایجاد مشاغلی که به حمایت از محیط زیست کمک می‌کنند، مانند مشاغل بخش انرژی های تجدیدپذیر و کشاورزی پایدار استفاده کرد.

حمایت از جوامع محلی

در امور مالی احیا کننده، تلاش هایی برای حمایت از جوامع محلی که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی و سایر چالش های زیست محیطی قرار دارند، صورت می‌پذیرد.

چگونه می‌توان در امور مالی احیا کننده مشارکت داشت؟

آموزش سیستم مالی

در اینجا چند نکته در مورد اینکه چگونه می‌توانید در جنبش ریفای مشارکت کنید آورده شده است:

درباره ریفای بیشتر بدانید

هر چه بیشتر در مورد ریفای بدانید، بهتر درک خواهید کرد که چگونه می‌توان در این جنبش مشارکت کرد.

از پروژه های ریفای حمایت کنید

می‌توانید از پروژه های ریفای با سرمایه گذاری در آنها و یا داوطلب شدن برای شرکت در برنامه های آن‌ها حمایت کنید.

در مورد ریفای با دیگران صحبت کنید

به دیگران در مورد ریفای بگویید و برای آن‌ها توضیح دهید که ریفای چیست و چرا اهمیت دارد. هر چه افراد بیشتری در مورد امور مالی احیا کننده بدانند، این جنبش قوی تر خواهد شد.

دو نمونه از پروژه های ریفای و کاربرد آن‌ها

امور مالی احیا کننده

  • Wildchain: این پروژه به کاربران اجازه می‌دهد تا حیوانات را در یک بازی موبایلی به صورت دیجیتالی به فرزندی قبول کنند و از آن‌ها مراقبت کنند: 100% سود حاصل از فروش NFTهای این پروژه برای حمایت از محیط بانان، محافظت از زیستگاه های طبیعی حیات وحش، کاشت درختان و استخدام افراد محلی در دنیای فیزیکی استفاده می‌شود. در 23 سپتامبر 2023، جامعه این پروژه 3187 حیوان را به فرزندی قبول کرده و حتی 18300 درخت در دنیای واقعی کاشته بوده است.
  • Climate Guardians: این پروژه یک مدل بازی برای حفظ و بقا را معرفی می‌کند که در آن تعامل با NFTهای درون بازی باعث حفظ جنگل آمازون در دنیای واقعی می‌شود. در پشت صحنه، بخشی از درآمد حاصل از NFTها برای از بین بردن عوامل کربنی مرتبط با آمازون استفاده می‌شود. بازیکنان حتی می‌توانند در مورد اینکه این وجوه به کجا اختصاص یابد رای دهند و آن وجوه را به سمت باب میل خود هدایت کنند.

فراتر از این پروژه ها، بسیاری از پروژه های ReFi دیگر در حال توسعه هستند که از فناوری وب 3 برای ایجاد تغییرات مثبت در جهان استفاده می‌کنند. این پروژه ها در حال ایجاد یک اکوسیستم جدید و نوآورانه هستند که پتانسیل زیادی برای کمک به حل برخی از بزرگترین چالش های زیست محیطی و اجتماعی عصر ما دارد.

نتیجه گیری

در عصری که تغییرات آب و هوایی و سایر چالش های زیست محیطی تهدیدی بزرگ برای آینده بشریت محسوب می‌شوند، ریفای یا امور مالی احیا کننده به عنوان یک جنبش نوظهور در حوزه مالی، پتانسیل زیادی برای ایجاد تحولات مثبت در جهان دارد.

ریفای بر رویکردی مبتنی بر احیای محیط زیست و فراگیر بودن تأکید دارد. در این رویکرد، سیستم مالی باید به گونه‌ای طراحی شود که هم به احیای محیط زیست کمک کند و هم به رفاه همه انسان ها.

ریفای با استفاده از فناوری بلاکچین و سایر ابزارهای نوآورانه، می‌تواند به تحقق اهداف خود کمک کند. برای مثال، فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد سیستم های مالی شفاف و قابل اعتماد استفاده شود که در آن همه افراد، صرف نظر از موقعیت مکانی یا وضعیت مالی خود، بتوانند به خدمات مالی دسترسی داشته باشند.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx