ثورچین چیست و چرا باید آن را زیر نظر داشته باشیم؟

ثورچین چیست
 • احمد محمدیان
 • زمان مطالعه: دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 130 نفر

ثورچین، در کانون توجه

امروزه با افزایش تعامل مردم سراسر دنیا با رمزارزها، تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) با سرعت زیادی در حال رشد است. در این بازار داغ و رقابتی همیشه پلتفرم‌های نوآورانه با توجه بیش‌تری همراه بوده‌اند؛ مانند DyDx که اولین پلتفرم معاملاتی فیوچرز غیرمتمرکز بود و یا Pancake Swap و Uniswap که اولین صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه‌های بایننس و اتریوم بودند. یکی از پلتفرم‌های نوپایی که اخیراً در مرکز توجه گرفته است، صرافی ثورچین (ThorChain) و توکن بومی آن RUNE است. این پلتفرم اولین صرافی غیرمتمرکزی است که بدون استفاده از توکن‌های پوششی یا همان رپد کوین‌ها (Wrapped Coins)، رمزارزهای شما را میان شبکه‌های مختلف (CrossChain) معامله می‌کند و با جمع آوری سرمایه در شبکه‌های مختلف‌، فرصت‌های درآمدزایی منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کند.

احتمالاً الان در حال قیاس این صرافی‌ با پلتفرم‌های دیگر مانند یونی سواپ هستید. در ادامه این متن همراه ما باشید تا با نحوه فعالیت ثورچین و دلایل منحصربه‌فرد بودن آن آشنا شوید.

ثورچین چیست؟

ثورچین چیست

یکی از پلتفرم‌های نوپایی که اخیراً در مرکز توجه گرفته است، صرافی ثورچین (ThorChain) و توکن بومی آن RUNE است.

ثورچین یک پروتکل نقدینگی میان بلاکچینی است که از موتور اجماع Tendermint (پک توسعه نرم افزاری کازماس) و طرح امضای آستانه GG20 استفاده می‌کند. به‌صورت خلاصه، ثورچین یک صرافی غیرمتمرکز لایه اولِ مستقل است و کاربران را قادر می‌سازد تا هر نوعی از دارایی در هر شبکه‌ای را به نوعی دیگر از دارایی در شبکه‌ی دیگر تبدیل کنند. نرخ‌های مبادله در این صرافی تماماً به‌صورت غیرمتمرکز و بر مبنای آربیتراژ کاربران تعیین می‌شوند. الگوریتمی که در این پلتفرم استفاده می‌شود نوع بخصوصی از الگوریتم بازار ساز خودکار (AMM‌) است.

معماری شبکه

بازیگران اصلی این پلتفرم عمدتاً به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کاربران و دسته دوم تأمین کنندگان نقدینگی. کاربران، شرکت کنندگان اصلی در شبکه هستند که از خدمات میان زنجیره‌ای ثورچین به‌منظور تبادل رمزارزها، تبادل نقدینگی میان استخرها و… استفاده می‌کنند و به‌ازای هر تراکنش کارمزد پرداخت می‌کنند.

گروه دوم تأمین کنندگان نقدینگی در ثورچین هستند. نقدینگی در ابتدا به‌صورت توکن RUNE‌ تأمین می‌شود و سپس با استفاده از استخرهای نقدینگی به دارایی‌های دیگر قابل تبدیل می‌شود و در نهایت به منظور تأمین امنیت در خزانه‌های جداگانه نگهداری می‌شود. این ارائه دهندگان نقدینگی با دریافت سهمی از کارمزد پرداخت شده توسط گروه اول درآمد و پاداش کسب می‌کنند.

نود‌ها (گره‌ها) در شبکه ثورچین سه نقش اصلی را بازی می‌کنند:

۱- ساخت پیوند توکن RUNE

۲- مدیریت خزانه‌ها

۳- ساخت بلوک

ثورچین چیست

ساختار معماری شبکه ثور

هر گره توسط یک ادمین مدیریت می‌شود و در ازای همکاری و کمک به فعالیت شبکه پاداش دریافت می‌کند؛ پاداش نودها دو سوم از درآمد کلی شبکه است. گره‌ها هر ۳ روز یکبار ساخته می‌شوند و از طریق سرمایه استیک شده با یک دیگر رقابت می‌کنند. به منظور بروز ماندن شبکه هرازچند گاهی نودهای قدیمی از سامانه حذف می‌شوند تا با نودهای جدید جایگزین شوند.

شبکه نقدینگی غیرمتمرکز ثورچین

ثورچین یک پروتکل دیفای است، اما عملکرد آن بسیار فراتر از این‌ها است. ثورچین یک اکوسیستم کامل است که هدف اصلی آن رفع مشکل تأمین نقدینگی بازار رمزارزها است. تیم توسعه راه حل اصلی این مسئله را تکیه پلتفرم بر شبکه (آگنوستیک چین) اصلی می‌دانند؛ با این روش می‌توان نقدینگی را در تمام شبکه‌ها تأمین کرد، حتی در شبکه‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند!

این نکته بسیار حائز اهمیت است، چرا که باعث می‌شود ثورچین به‌جای رقابت با دیگر پروتکل‌ها، با آن‌ها همکاری کند تا اکوسیستم خود را بهبود ببخشد. از آنجایی که ثورچین غیرمتمرکز است،‌ می‌تواند تمام این مسائل را بدون دخالت شخص سوم و به‌صورت ناشناس حل کند.

ارز دیجیتال رون RUNE

ساختار شبکه نقدینگی ثورچین

در حال حاضر اصلی‌ترین رقبای ثورچین، یعنی یونی سواپ و بنکور تنها از شبکه‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کنند. به همین دلیل پشتیبانی ثورچین از بلاکچین‌های متعدد، یک نوآوری محسوب می‌شود و در صورت پذیرش گسترده و رشد کافی می‌تواند به‌خوبی مشکل نوسانات غیرمنطقی حاصل از کمبود نقدینگی بازار غیرمتمرکز رمزارزها را رفع کند. با حذف این نوسانات، ثورچین می‌تواند به یک هدف والاتر، یعنی تبدیل شدن به یک سیستم پرداختی تمام عیار دست یابد.

اکوسیستم ثورچین

پل BiFrost

قلب تپنده ثورچین که تمامی اجزا را کنار هم نگه می‌دارد پل بیفراست است. در واقع این پروتکل است که امکان تعامل میان پلتفرم‌های مختلف را فراهم می‌سازد. پل بیفراست تنها یک هدف واحد دارد و آن هم اتصال تمام بلاکچین‌ها به یکدیگر است. ‌در واقع تیم توسعه ثورچین امید دارد که این پلتفرم، تبدیل به بلاکچینی برای سایر بلاکچین‌ها شود. بیفراست اعتماد و امنیت شبکه را تضمین می‌کند و از هزینه‌های مضاعف و سایر رفتارهای مخرب جلوگیری می‌کند.

هر زمان که ارزی از خارج شبکه به ثورچین منتقل شود، تراکنش آن توسط یکی از اعتبارسنج‌ها تایید می‌شود. پس از تایید تراکنش، نسخه‌ای همسان از توکن اصلی در پلتفرم ثور ساخته می‌شود و با درخواست خروج ارز از پلتفرم توکن ساخته شده سوزانده می‌شود.

خرید رمزارز ثورچین

قلب تپنده ثورچین که تمامی اجزا را کنار هم نگه می‌دارد پل بیفراست است.

بیفراست ابتدا به‌صورت تستی با پشتیبانی از بیت کوین و بایننس کوین در نوامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد. در مراحل بعدی ارزهای اتریوم، لایت کوین و… به آن اضافه شدند و در نهایت در سال ۲۰۲۱ شبکه اصلی بیفراست راه اندازی شد.

پروتکل Yggdrasil

ثورچین همچنین در حال کار بر روی حل مشکل مقیاس پذیری بلاکچین از طریق پروتکل Yggdrasil است. اگر ثور خواهان پذیرش انبوه در بازار اسپات باشد، باید هم توان عملیاتی بالایی داشته باشد و هم هزینه‌های تراکنش پایینی داشته باشد و این هدف پروتکل Yggdrasil است. Yggdrasil یک نوآوری شاردینگ عمودی جدید معرفی کرده است که به‌واسطه آن می‌تواند به حداکثر مقیاس پذیری دست یابد و در عین حال غیرمتمرکز و امن باقی بماند.

آشنایی با ثورچین

در اساطیر نورس، Yggdrasill یک درخت خاکستر عظیم است که نه جهان، از جمله جهان زیرین (Niflheim)، زمین (Midgard)، و قلمرو خدایان (Asgard) را به هم متصل می کند.

پروتکل Aesir

هدف از پروتکل Aesir حاکمیت ثورچین است. Aesir امیدوار است که یک مکانیسم حاکمیتی عادلانه و اقتصادی مؤثر در زنجیره را ارائه کند که بدون فورک (تغییر در بلاکچین) باقی بماند. این پروتکل در ازای استیک سرمایه و مشارکت در شبکه حق مشارکت و حاکمیت در شبکه را تأمین می‌کند؛ در واقع بر اساس فاکتورهای ذکر شده امتیازی را به مشارکت کنندگان می‌دهد که کاربران با استفاده از آن می‌توانند در رأی‌گیری و تصمیم‌گیری برای آینده شبکه شرکت کنند.

صرافی AsgarDEX

AsgarDEX (اسگاردکس) یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه ثورچین و ابزار BEPswap است. تیم توسعه ثورچین قصد دارد در آینده اسگاردکس را به درگاه تعاملی میان ثورچین و کاربران خود تبدیل کند. این صرافی تماما براساس تصمیمات جامعه خود فعالیت می‌کند و رایگان است. BEPSwap اولین رابط کاربری برای ثورچین است و مبادله توکن‌های استاندارد BEP2، استیک ارز و تأمین نقدینگی را ممکن می‌سازد. نسخه بتا (آزمایشی) این اپلیکیشن در سپتامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد و در حال حاضر توانسته به حجم معاملاتی ۱۰ میلیون دلاری و چند صد هزار کاربر برسد. شاید به ظاهر اعداد ناچیز به نظر برسند اما برای یک پلتفرم آزمایشی واقعاً ارقام قابل توجهی هستند.

رمزارز RUNE

ثورچین چیست

رمزارز RUNE توکن بومی ثورچین است

توکن بومی ثورچین، RUNE نام دارد که نقشی حیاتی را در این اکوسیستم بازی می‌کند. رمزارز RUNE یک توکن مبتنی بر استاندارد BEP2 است که برای رأی گیری، پرداخت پاداش مشارکت کنندگان شبکه و … کاربرد دارد. به طور کلی توکن RUNE چهار وظیفه مهم را در اکوسیستم ثورچین انجام می‌دهد: تأمین امنیت، تأمین نقدینگی، حاکمیت و پاداش. عملکردی حاکمیتی و نقش پاداش این توکن مانند بسیاری دیگر از توکن های رمزنگاری شده است. اما درمورد تامین امنیت و نقدینگی می‌توان اینگونه گفت:

امنیت: اعتبار سنج‌ها توکن‌های RUNE را به منظور ایمن سازی شبکه به اشتراک می‌گذارند (استیک می‌کنند). گره‌ها باید توکن‌های RUNE را پیوند دهند (Bonding) تا شانس تبدیل شدن به یکی از ۱۰۰ اعتبار سنج را داشته باشند. این پیوند باعث ایجاد مقاومت در برابر حملات سیبیل در شبکه می‌شود. اجرای یک گره اعتبارسنجی به ۱ میلیون RUNE به عنوان پیوند نیاز دارد.

نقدینگی: در استخرهای نقدینگی، هر توکن به RUNE باند شده است. این امر نقدینگی لازم را برای انجام سوآپ ایجاد می‌کند. با استفاده از RUNE برای پیوند دارایی‌ها، اتصالات کمتری بین توکن‌ها مورد نیاز است.

عرضه توکن RUNE در مجموع به ۵۰۰ میلیون واحد محدود است. در مرحله اول پیش فروش این توکن محبوب در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹، ۱۵۰ میلیون واحد به‌فروش رسید. ۲۰ میلیون واحد با قیمت ۰.۰۳۲ دلار و ۱۳۰ میلیون واحد با قیمت ۰.۰۲۴ دلار معامله شدند و سرمایه‌گذاران اولیه توانستند سود مناسبی از توکن RUNE‌ دریافت کنند. ۱۵۰ میلیون توکن نیز به تیم توسعه و ذخایر پلتفرم نیز اختصاص داده شد.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
5 1 دیدگاه
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx