بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک: تحریم داخلی خیانت است

بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک: تحریم داخلی خیانت است
  • زمان مطالعه: 7دقیقه
  • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
  • مطالعه شده توسط ‏ 2006 نفر

جمعی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، با انتشار بیانیه ‌ای مشترک، با انتقاد از تقابل شتاب‌ زده دولت با خرید و فروش ارز دیجیتال، تحریم داخلی را خیانت عنوان کردند.

سخنان رئیس کل بانک مرکزی پیرامون محدود کردن مبادلات ارز دیجیتال در کشور به تعدادی صرافی مشخص صرفا به منظور راه کاری برای “فروش” درآمد رمزارزی ماینرها و از طرفی دستور شاپرک به پرداخت ‌یاران و ارائه ‌دهندگان درگاه پرداخت اینترنتی مبنی بر عدم ارائه سرویس به صرافی ‌های ارزهای دیجیتال، باعث شده تا نگرانی ‌ها در مورد ممنوعیت کامل معاملات و خرید و فروش رمزارز در کشور تشدید شود.

در این راستا، نظام صنفی، انجمن بلاکچین ایران و انجمن فینتک با انتشار یک بیانیه مشترک تحت عنوان “تقابل‌ های شتابزده در زمینه خرید و فروش رمزارزها”، با انتقاد از سیاست اتخاذ شده از سوی دولت، این اقدامات را تحریم داخلی نامیده و آن را خیانت دانستند. متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم ‌الله الرحمن الرحیم؛

بیانیه مشترک نظام صنفی، انجمن بلاکچین و انجمن فینتک

در رابطه با تقابل های شتابزده در زمینه خرید و فروش رمزارزها

در کمال تاسف طی روزهای اخیر، شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت‌ ها برای خرید، فروش و تبادل رمزارزها در کشور هستیم. لذا لازم دیدیم در واکنش به این موضوع نکاتی را جهت شفاف سازی اذهان عمومی و تصمیم سازان این حوزه بیان نماییم تا تصمیم ‌های شتابزده کنونی در آینده موجب پشیمانی نگردد و فرصت‌ های پیش رو را برای این سرزمین نابود ننماییم.

۱- تحریم خارجی ظلم و تحریم داخلی خیانت است

امروز بسیاری از منابع ملی کشور در اقصی نقاط جهان مسدود شده است، تعدادی از شرکت های دانش ‌بنیان و جوانان متعهد با به کارگیری انقلاب نوین ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین بستر لازم برای مبادلات امن جهانی را در اختیار عموم مردم، کسب ‌و کارها و حتی نهادهای حاکمیتی قرار داده‌ اند، اما متاسفانه شاهد تصمیم‌ هایی هستیم که فاقد کار کارشناسی، عمق دیدگاه و آینده‌ نگری لازم هستند.

۲- حجم و امنیت جهانی معاملات

طی یک سال گذشته بیش از یک میلیون کسب‌ و کار و کاربر در تمامی حوزه‌ ها و صنایع، نیازهای اساسی خود را از این طریق تامین نموده یا در این حوزه سرمایه‌ گذاری کرده‌ اند و هیچ گونه تهدیدی از جانب هیچ کشور متخاصمی را حتی لمس هم نکرده اند.

۳- ارز آوری و نگهداشت امن سرمایه‌ ها

همچنین رشد شدید ارزش ارزهای دیجیتال نسبت به دلار و نگه ‌داشتن دارایی‌ های هموطنان ‌مان در ایران، امروز به معنای خلق ارزش و ارز آوری در حدود ۲۵۰ هزار میلیارد ریال بوده است. لذا هر تصمیم شتاب ‌زده‌ ای که موجب اختلال در زیرساخت های فناورانه گردد از نگاه جامعه، خیانت به راهکارهایی است که ما را از تحریم‌ ها رهانیده، خلق ارزش جدی نموده و برای ایرانیان از بازار فناوری‌ های نوین مالی جهان سهم گرفته است و در حافظه تاریخی ملت ما ثبت خواهد شد.

۴- دستاوردها و مخاطرات

راهکارهای مالی توزیع شده و نقش آفرینی جهانی آنها در آینده انکارناپذیر است. این امر را می توان در سرمایه گذاری عظیم کشورهای توسعه یافته جهان مانند ژاپن، آمریکا، چین، سوئیس و … مشاهده نمود. به همین دلیل شاهد آن هستیم که بازرگانان، کسب ‌و کارها و بسیاری از مردم علیرغم تمام مخاطرات، به بخش خصوصی اعتماد نموده، امورات جاری خود را بر این بسترها بنا نهاده، در این حوزه سرمایه‌ گذاری کرده و البته پاسخ اعتماد خود را نیز گرفته اند.

امروز بیش از دو هزار شغل مستقیم و بیش از یک میلیون شغل غیرمستقیم درحال بهره ‌برداری از این زیرساخت ها بوده و بدیهی است که کوچکترین اختلال میلیون‌ ها نفر را با واسطه دچار مشکل و استیصال خواهد نمود. باید در نظر داشت که پلتفرم‌ های بر خط (آنلاین) تبادل و وب ‌گاه‌ های خرید و فروش در بخش خصوصی زیرساخت‌ های لازم را طی سال‌ ها توسعه داده و این حوزه را ساماندهی و امن نموده ‌اند و در این مدت برای دغدغه‌ های حاکمیتی نه تنها راهکارهای دقیقی را ارائه نموده ‌اند بلکه رایزنی لازم را نیز انجام داده و آمادگی کامل خود را برای پوشش دغدغه ‌ها به طور مکرر اعلام نموده‌ اند. لذا کوتاهی نهادهای متصدی در تعامل موثر با بخش خصوصی برای مردم قابل پذیرش نخواهد بود.

مخاطرات اقدام سلبی و شتاب ‌زده

۱- بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه ‌های رمزارزی موجود در ایران با خروج ارز از کشور به پلتفرم ‌های خارجی منتقل شده و در ریسک تحریم ‌ها نیز قرار خواهند گرفت.

۲- کشور به دوران تحریم‌ ها بازگشته و تنها روزنه موجود را هم با دست خود از بین خواهیم برد.

۳- فعالیت کاربران، زیرزمینی شده یا به شبکه های اجتماعی منتقل خواهد شد و طبیعتا به دلیل عدم ساماندهی قابل نظارت و کنترل، شاهد رشد نمایی جرایم در این حوزه خواهیم بود.

۴- از بین رفتن زیرساخت ‌های موجود، سوخت سرمایه ‌های مالی، انسانی و زمانی بوده و عقب افتادگی در این حوزه از تحولات جهانی هزینه‌ های جبران ناپذیری را برای آینده ایران به همراه خواهد داشت.

۵- از دست دادن بازار به پلتفرم‌ های غیر ایرانی و خارج از کنترل ما، اتفاقی است مشابه مسدود نمودن پیام ‌رسان‌ های ایرانی. اقدامی که زمینه حضور پررنگ رقبای خارجی را فراهم کرد، به طوری که حتی پس از فیلتر کردن پیام ‌رسان‌ های خارجی و صرف ده‌ ها هزار میلیارد تومان سرمایه برای محصولات ایرانی در نهایت منجر به تغییر عادت کاربران نشده و مخاطبان بازهم در زمانی کوتاه به بسترهای خارجی بازگشتند و نمونه های فرمایشی هرگز جانی نگرفتند.

۶- مبالغ ریالی که به این حوزه وارد شده اند اکنون دارایی های دیجیتالی هستند که در ایران نگهداری شده و بسیار نقد شونده می‌ باشند. این دارایی ‌ها بازگشت پذیری بالایی به سایر بازارهای سرمایه ایران دارند، درصورتی که اگر به دلیل بسته شدن پلتفرم‌ ها یا افزایش ریسک از ایران خارج شوند احتمال بازگشت و نقد شوندگی مجددشان کاهش جدی خواهد یافت.

ثبات و رشد، ضامن حضور سرمایه ها در کشور

سرمایه بسیار فرار است و در کنار ریسک و عدم ثبات نمی ماند. لذا لازم است مسئولین به عنوان نمایندگان و خدمتگزاران مردم در خصوص اخذ مواضع دقیق و به هنگام بسیار حساس باشند تا شاهد فرصت سوزی و پشیمانی نسل آینده نباشیم. لذا لازم است و پیشنهاد میگردد:

۱- نگاه کلان کشور در این حوزه با توجه به راهبردی بودن با مشارکت متخصصان و بخش خصوصی تبیین شود.

۲- سه دغدغه الف) عدم شفافیت تراکنش‌ ها ب) صیانت از اموال مشتریان ج) اثرات این حوزه در اقتصاد کلان که برای حاکمیت پراهمیت است در پیشنهادهای بخش خصوصی به صورت دقیق پوشش داده شده است. لذا در اقدامی فوری از تعلل بیشتر جلوگیری شده و با کمک بخش خصوصی و نظارت یک یا چند نهاد مشخص زیرساخت‌ های لازم تامین گردد.

۳- از متمرکز کردن یا رسمی نمودن موضوع به دلیل ریسک تحریم ‌ها و ریسک‌ های امنیتی اجتناب شده و پراکندگی و عدم انحصار برای خدمت ‌رسانان حفظ شود. همچنین با روش نظارت هوشمند و لیست سیاه دغدغه‌ های حاکمیتی نیز پوشش داده شود.

۴- از هرگونه اقدام شتاب زده، سلبی و غیر کارشناسی اجتناب شود تا شاهد اتفاقات غیرقابل پیش ‌بینی نباشیم.

در پایان تاکید می نماییم که فناوری بلاکچین و رمزارزها اگر به درستی در کشور مورد استفاده قرار گیرد، برکات زیادی را برای این آب و خاک به همراه خواهد داشت.

 

همراه ما باشید با معتبرترین اخبار ارز دیجیتال.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx