هشدار سازمان ملل به فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

از آنجایی که تورم بیداد می کند، به نظر می رسد تنها بازی فدرال رزرو افزایش نرخ بهره است، اما انجام این کار ریسک قابل توجهی دارد. یکی از آژانس های سازمان ملل از فدرال رزرو می خواهد تا برای جلوگیری از رکود، افزایش نرخ وجوه فدرال را کاهش دهد. باید مسیر را تغییر دهیم […]

فدرال رزرو

از آنجایی که تورم بیداد می کند، به نظر می رسد تنها بازی فدرال رزرو افزایش نرخ بهره است، اما انجام این کار ریسک قابل توجهی دارد. یکی از آژانس های سازمان ملل از فدرال رزرو می خواهد تا برای جلوگیری از رکود، افزایش نرخ وجوه فدرال را کاهش دهد.

باید مسیر را تغییر دهیم

طبق گزارش جدید یک آژانس سازمان ملل، فدرال رزرو باید ترمز افزایش نرخ بهره را بگیرد. این گزارش از کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد است که هر ساله یافته های چشم انداز اقتصاد جهانی خود را منتشر می کند. به گفته آنکتاد، سرعت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، اقتصاد جهانی را در معرض خطر رکود قرار می دهد و کشورهای فقیرتر نسبت به کشورهای ثروتمندتر وضعیت بدتری دارند.

تحت رهبری رئیس جروم پاول، بانک مرکزی ایالات متحده پنج بار در سال جاری نرخ بهره را افزایش داده است که آخرین بار در سپتامبر بود. در آن مناسبت، فدرال رزرو نرخ وجوه فدرال را 75 واحد پایه افزایش داد و نرخ معیار را به بین 3 تا 3.25 درصد رساند. برای چشم انداز، نرخ صندوق های فدرال سال را با نزدیک به 0٪ آغاز کرد. هدف اصلی فدرال رزرو پشت این افزایش نرخ ها، مهار تورم است. نرخ تورم در سال 2022 که در ماه گذشته به 8.3 درصد رسید، سرمایه گذاران و مصرف کنندگان را به طور یکسان نگران کرده است – به عنوان مثال، میانگین هزینه غذا در ایالات متحده از آگوست 2021 تاکنون 13.5 درصد افزایش یافته است.

با این حال، آژانس سازمان ملل مدعی است که اقدامات فدرال رزرو ممکن است بیش از حد چشمگیر باشد و ممکن است اقتصاد جهانی را به سمت رکود سوق دهد. این گزارش حاکی از آن است که هرگونه اعتقاد به اینکه آنها (بانک‌های مرکزی) می‌توانند با تکیه بر نرخ‌های بهره بالاتر بدون ایجاد رکود، قیمت‌ها را پایین بیاورند، یک قمار ریسکی است. ربکا گرینسپن، دبیر کل UNCTAD در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت:

اگر می‌خواهید تنها از یک ابزار برای کاهش تورم استفاده کنید…تنها امکان این است که جهان را به سمتی ببرید که در نهایت به رکود منجر شود. روند اقدام فعلی به افراد آسیب پذیر در همه جا آسیب می رساند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه. ما باید مسیر خود را تغییر دهیم.

با این حال، فدرال رزرو هنوز هیچ برنامه ای برای تغییر مسیر نشان نداده است.

درد پیش رو

افزایش تهاجمی نرخ بهره، تاکتیک اصلی فدرال رزرو برای مبارزه با تورم ناشی از کاهش کمی اضطراری در طول همه‌گیری کووید-19 از سال 2020 تا 2021 است. تحقیقات واکسن، و ده ها هدف دیگر، فدرال رزرو را بر آن داشت تا به طور موثر ارزهای جدید را در مقیاسی بی سابقه چاپ کند. با این حال، زمان پرداختن بهای تمام آن چاپ پول ها فرا رسیده است. پاول، به نوبه خود، در پیام های خود ثابت قدم بوده است. افزایش نرخ ها به ناچار امسال اتفاق می افتاد، و در بیشتر موارد، پاول به قول خود عمل کرده است. در یک سخنرانی در جکسون هول در ماه آگوست، او وعده داد که راه سختی در پیش رو برای سرمایه گذاران، مصرف کنندگان، بازارهای کار و تقریباً تمام بخش های دیگر اقتصاد وجود دارد. او در آن مناسبت گفت:

اینها هزینه‌های ناگوار کاهش تورم است، اما شکست در بازگرداندن ثبات قیمت‌ها درد بسیار بیشتری را به همراه خواهد داشت.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx