۵ مورد مهمی که هر سرمایه‌گذار کریپتو باید به آن‌ها توجه کند

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و کریتو
 • احمد محمدیان
 • زمان مطالعه: دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 289 نفر

۵  مورد مهمی که هر سرمایه‌گذار کریپتو باید به آن‌ها توجه کند

پس از پایان سال فاجعه‌بار ۲۰۲۲، صنعت کریپتو، از آغاز امیدوارکننده‌ای در سال ۲۰۲۳ برخوردار بوده است که انتظار می‌رود این روند ادامه پیدا کند. بر اساس داده‌های کوین‌گکو (CoinGecko)، بازار کریپتو در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳، ۴۸/۹ درصد (تقریباً ۴۰۶ میلیارد دلار) در ارزش بازار افزایش داشته است. به ویژه، بیت کوین با عملکرد بهتر از دارایی‌هایی مانند شاخص نزدک (NASDAQ) و طلا، بهترین دارایی در سه‌ماهه اول سال بود.

با توجه به تغییر مداوم اکوسیستم کریپتو، نمی‌توان گفت که وضعیت سه‌ماهه دوم سال جاری چگونه خواهد بود. با این حال، به‌عنوان یک معامله‌گر که به دنبال کسب سود در بازار دائماً در حال تحول کریپتو است، ضروری است که از آخرین داستان‌ها و توسعه‌ها آگاه باقی بمانید.

در این مقاله، نگاهی عمیق به پنج روایت جالب از دنیای رمزارزها خواهیم داشت که پتانسیل ایجاد بازدهی عظیمی در هفته‌ها و ماه‌های آینده را دارا هستند.

۱. دیفای: صرافی‌های غیرمتمرکز

در اوایل فوریه، صرافی بزرگ کراکن (Kraken) مجبور شد سرویس استیکینگ خود را تعطیل کند و ۳۰ میلیون دلار جریمه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) پرداخت کند. همین چند روز پیش، به همان شکل، SEC پلتفرم معاملاتی بیترکس (Bittrex) را به دلیل راه اندازی یک بورس اوراق بهادار ملی که ثبت نشده است، مورد اتهام قرار داد. ماهیت سخت‌گیرانه مقرراتی که اکثر صرافی‌های متمرکز در ماه‌‌‌های اخیر با آن مواجه بوده‌اند، چنین بوده است.

در نتیجه، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX‌ها) و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) به‌عنوان یک نهاد، شروع به جذب بیشتر کاربران کرده‌اند. به عنوان مثال، سقوط FTX باعث شد بسیاری از مردم باور خود به صرافی‌های متمرکز و برخی اعتماد خود به رمزارزها را از دست بدهند. با این حال، این رویداد ناگوار منجر به یک تغییر بزرگ شد؛ افزایش ۹۳ درصدی حجم بازار ‌DEXها نسبت به ماه نوامبر ۲۰۲۲ یعنی ماه سقوط FTX.

ارزهای دیجیتال

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX‌ها) و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) به‌عنوان یک نهاد، شروع به جذب بیشتر کاربران کرده‌اند

بر اساس گزارش کوین‌گکو، صنعت دیفای، در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ افزایش چشمگیر ۶۵/۲ درصدی در ارزش بازار (۲۹/۶ میلیارد دلار) را به ثبت رساند. اگرچه توکن‌های حاکمیتی صرافی‌های غیرمتمرکز، همچنان به از دست دادن سهم خود در بازار ادامه می‌دهند اما با افزایش ۴۴/۳ درصدی در حجم بازار روبه‌رو شده‌اند. حداقل، امسال شاهد خواهیم بود که علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، صرافی‌ها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز را بیشتر از گذشته برای فعالیت‌هایشان انتخاب می‌کنند.

اما این همه ماجرا نیست، انتظار می‌رود مؤسسات مالی سنتی هم وارد فضای دیفای شوند. جی پی مورگان (J.P. Morgan)، اولین گام را در سال ۲۰۲۲ برداشت، زمانی که یک تراکنش فرامرزی را با استفاده از دیفای در یک بلاک‌چین عمومی انجام داد.

۲. مشتقات لیکویید استیکینگ

 پس از اجرای ارتقای شاپلا (Shapella)، بسیاری مایل‌اند روی موفقیت پروتکل‌های مشتقات لیکویید استیکینگ (LSD) شرط بندی کنند. با احتمال امکان برداشت توکن‌های اتر قفل شده در زنجیره Beacon، استیک کردن اتر به یک فعالیت جذاب‌تر هم تبدیل شده است.

مشتقات لیکویید استکینگ یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در صنعت دیفای هستند. آنها یک مسیر جایگزین برای تولید بازده، در ازای دارایی‌های دیجیتال شما، به ویژه اتریوم ارائه می‌دهند. LSDها به کاربران این امکان را می‌دهند که از مزایای استیکینگ لذت ببرند و در عین حال دسترسی به دارایی‌های خود را برای سایر فعالیت‌های سودآور حفظ کنند. کوین‌گکو گزارش داد که توکن‌های حاکمیتی لیکویید استیکینگ، شاهد افزایش سرسام‌آور ۲۱۰ درصدی ارزش بازار در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ بودند. این موضوع، پروتکل‌های لیکویید استیکینگ را به سومین بخش بزرگ در صنعت دیفای تبدیل کرده است.

در حالی که می‌توان گفت لیدو فایننس (Lido Finance) پیشرو در صنعت لیکویید استیکینگ است، پیاده‌سازی و اجرای ارتقای شاپلا فرصت‌های بیشتری را در بازار ایجاد خواهد کرد. اکنون، چندین پروتکل با توکن لیکویید استیکینگ (LST) می‌توانند ادعای تاج و تخت لیدو را داشته باشند. علاوه بر لیدو (LDO)، دیگر توکن‌های LSD که انتظار داریم سهم بیشتری از بازار را به دست آورند و بازدهی بالایی را در طول این رالی فراهم کنند عبارت‌اند از فراکس شیر (FXS)، راکت پول (RPL)، انکر (ANKR) و استادر (SD).

۳. هوش مصنوعی؛ کوین‌های هوش مصنوعی

در چند سال گذشته، هوش مصنوعی در صنعت کریپتو موجی جدید ایجاد کرده و توجهات را به خود جلب کرده است. از تسلط ChatGPT بر اینترنت گرفته تا راه‌اندازی چت‌بات گوگل بارد (Google Bard)، چندین داستان هیجان‌انگیز پیرامون هوش مصنوعی در ماه‌‌های اخیر وجود داشته است. علاوه بر این، ظهور کوین‌های هوش مصنوعی هیجان پیرامون این فناوری پیشرفته را بیشتر کرده است.

ارزهای دیجیتال

در چند سال گذشته، هوش مصنوعی در صنعت کریپتو موج جدیدی ایجاد کرده است

کوین‌های هوش مصنوعی، رمزارزهایی هستند که به طور خاص برای تسهیل یا تقویت پروژه‌ها، برنامه‌ها و خدمات بلاک چین هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. این دارایی‌های دیجیتال کاربران را قادر می‌سازد تا به این پلتفرم‌های مجهز به هوش مصنوعی دسترسی داشته باشند. برخی از پروژه‌های کریپتو که توسط توکن‌های هوش مصنوعی هدایت می‌شوند عبارت‌اند از بازارهای غیرمتمرکز هوش مصنوعی، الگوریتم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی و غیره.

صادقانه بگوییم، رشد هوش مصنوعی یک عامل کلیدی در جلب توجه به کوین‌های هوش مصنوعی بوده است. در نتیجه، ارزش این ارزهای دیجیتال به طور پیوسته در حال افزایش است و قیمت آنها روند صعودی را نشان می‌دهد.

برخی از پروژه‌هایی که باید در رالی این رمزارزها مراقب آنها باشید عبارت‌اند از Render ،Fetch.ai ،SingularityBET ،OriginTrail و Ocean Protocol.

۴. لایه ۲: رول‌آپ‌های دانش صفر

بلاک‌چین‌های قرارداد هوشمند مطرح، مانند اتریوم، اغلب دارای محدودیت‌های پردازشی هستند که معمولاً منجر به تراکنش‌های گران و در عین حال کند می‌شود. برای مقابله با این مشکل، سیستم‌های لایه ۲ مانند رول‌آپ‌ها (rollup) توسعه داده شدند. رول‌آپ‌ها نوعی راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ هستند که به سادگی، یک بلاک‌چین کند را سریع‌تر و ارزان‌تر می‌کند.

ارزهای دیجیتال

رول آپ‌های دانش صفر، فناوری جدیدی که می‌تواند مقیاس پذیری را متحول کند

در حالی که رول‌آپ‌های دانش صفر (ZK) نقاط ضعف خاص خود را دارند، مانند پیچیدگی، این پروتکل‌ها دارای تعدادی مزیت نسبت به همتایان خوش‌بین (Optimistic) خود هستند. به عنوان مثال، رول‌آپ‌های ZK نسبتاً امن‌تر و سریع‌تر از رول‌آپ‌های Optimistic هستند. جالب اینجاست که چندین پروتکل ZK شروع به راه‌اندازی zkEVM (ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر) کرده‌اند که مشابه شبکه اصلی اتریوم عمل می‌کنند.

 برخی از پروژه‌‌های رول‌آپ دانش صفر که فکر می‌کنیم همه باید در این رالی کریپتو به آن‌ها توجه کنند عبارت‌اند از Polygon zkEVM، Linea، zkSync، Starkware و Scroll.

۵. چین

ایالات متحده همچنان با مقررات سخت‌گیرانه خود، سازمان‌های مختلف کریپتویی را تحت فشار قرار می‌دهد. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که چین علی‌رغم ممنوعیت کامل این کشور بر روی رمزارزها و فعالیت‌های مرتبط با آن، موضع خود را نرم‌تر می‌کند،. در حال حاضر، هر علاقه‌مندی به ارزهای دیجیتال باید به حرکت‌هایی که غول آسیای شرقی انجام می‌دهد، توجه داشته باشد.

در ۱۷ فوریه، بانک خلق چین ۶۳۲ میلیارد یوان (تقریباً ۹۲ میلیارد دلار) به اقتصاد چین تزریق کرد. طبق گزارش بلومبرگ، این اقدام که به عنوان بزرگ‌ترین تزریق نقدینگی یک روزه در تاریخ چین ثبت شد، اقدامی برای تقویت اقتصاد این کشور بود. علاوه بر این، هنگ کنگ برنامه‌های خود را برای کاهش محدودیت‌ها در مورد فعالیت‌های مرتبط با کریپتو اعلام کرده است. اگرچه این بدان معنا نیست که تجارت کریپتو برای همه در هنگ کنگ در دسترس خواهد بود، اما گام بزرگی در جهت دستیابی به پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال است.

با اخبار مثبت و خوش‌بینانه‌ای که از شرق آسیا می‌آید، به نظر می‌رسد دارایی‌های مرتبط با چین از پتانسیل سودهای فوق‌العاده در طول این رالی برخوردار هستند. برخی از پروژه‌هایی که باید به آنها توجه کرد عبارت‌اند از CFX، VET، FIL و Lina.

کلام آخر

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر ارزهای دیجیتال، مطلع ماندن و در جریان آخرین اخبار بودن، به شما مزیتی برای موفقیت در بازار می‌دهد. با پیروی از روایت‌های قوی کریپتویی، همیشه خود را جلوتر از منحنی‌ها و در سودآورترین معاملات خواهید دید.

با این اوصاف، ما انتظار نداریم که همه روایات ذکر شده در این مقاله به طور هم‌زمان به وقوع بپیوندند. در حالی که برخی از این داستان‌ها ممکن است به ظاهر قبلاً مسیر خود را طی کرده باشند، شما باید سعی کنید هر موقعیتی را زیر نظر بگیرید، زیرا ممکن است در نهایت یک پتانسیل استفاده نشده را کشف کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx