لایتنینگ نتورک؛ سریع‌تر از صاعقه | همه چیز در رابطه با لایتنینگ بیت کوین

لایتنینگ بیت کوین
 • احمد محمدیان
 • زمان مطالعه: 12دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 5582 نفر

شبکه بیت کوین با تمامی مزایائی که دارد، ‌به دلیل وجود مشکلاتی مانند مقیاس‌پذیری، سرعت انجام تراکنش‌ها، مصرف بالای انرژی الکتریکی و کارمزد بالای شبکه (در صورت استفاده روزمره) مقدار بسیار زیادی از شتاب پیشرفت خود را از دست داده است. اما اگر به سال ۲۰۲۱ برگردیم، می‌بینیم که اتریوم هم دقیقاً همین مشکلات را داشته و در نهایت با به‌روزرسانی‌ از الگوریتم PoW به الگوریتم PoS توسط تیم توسعه دهنده‌اش، توانسته است که دوباره سوار قطار سریع‌السیر پیشرفت دنیای کریپتو شود.

اما بیت‌کوینی که بدون ساتوشی مسیر خود را ادامه می‌دهد چطور می‌تواند بر این مشکل غلبه کند؟ در این مقاله با معرفی، بررسی و آموزش نحوه استفاده از لایتنینگ نتورک، راهی برای سریع‌تر کردن شبکه بیت کوین، همراه ما باشید.

لایتنینگ نتورک چیست؟

لایتنینگ یک راه‌حل لایه دومی مبتنی بر شبکه بیت‌کوین است که از فناوری کانال‌های پرداخت خرد برای مدیریت سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر و ارزان‌تر تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این شبکه در سال ۲۰۱۵ توسط Joseph Poon و Thaddeus Dryja در یک مقاله معرفی شد. مؤسسات زیادی برای اجرایی‌کردن این ایده تلاش کردند؛ اما نسخه نهایی توسط Lightning Labs ساخته شد و از آن زمان تا به امروز درحال‌توسعه است.

مقیاس‌پذیری از ابتدای امر، مشکلی برای شبکه بیت‌کوین محسوب نمی‌شد و هدف بیت‌کوین در زمان توسعه، ‌ساخت شبکه پرداختی غیرمتمرکز و بدون دخالت شخص ثالث بود تا آزادی هرچه بیش‌تر را برای همگان به ارمغان بیاورد؛ اما محبوبیت بیش از حد بیت‌کوین، از مقیاس‌پذیری آن غولی بی‌شاخ‌ودم ساخت و باعث کاهش سرعت پیشرفت شبکه شد.

لایتنینگ نتورک

شبکه بیت‌کوین می‌تواند در هر ثانیه ۷ تراکنش را پردازش کند که نسبت به رقبای متمرکز خود بسیار خنده‌دار و مضحک است. علاوه بر این در صورت شلوغی شبکه، اولویت با کسانی است که هزینه کارمزد بیش‌تری پرداخت می‌کنند، ‌در نتیجه خرید یک شام ۱۰ دلاری و پرداخت هزینه آن با بیت‌کوین به‌ویژه در ساعات شلوغی شبکه ایده خوبی نیست، چرا که کارمزد ۳۰ دلاری و مدت‌زمان انتظار ۱۰ دقیقه‌ای ایده خوبی برای پرداخت‌های خرد نیست.

در مهندسی چندلایه لایتنینگ نتورک، هر لایه توسط لایه قبلی خود تکمیل می‌شود و این زنجیره تا زمان رسیدن به لایه یا شبکه اصلی بیت‌کوین ادامه دارد. لایتنینگ نتورک نه‌تنها مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین را حل می‌کند؛ بلکه به نسبت شبکه اصلی کارمزد بسیار کمتری دارد. در واقع لایتنینگ تراکنش‌ها را به‌صورت دسته‌ای از شبکه جمع‌آوری می‌کند، ‌فرایند پردازششان را خارج از شبکه و به‌صورت آفلاین انجام می‌دهد و تنها مرحله اعتبارسنجی و امضای ماینرها را به شبکه اصلی می‌سپارد. با این روش می‌توان تا نزدیک به ۱ میلیون تراکنش را در هر ثانیه پردازش کرد.

برخلاف تصور بسیاری،‌ لایتنینگ نتورک یک شبکه غیرمتمرکز است و هیچ هسته کنترلی واحدی ندارد. پس به ایده آزادی مالی و حذف واسطه‌ها از فرایندهای پرداختی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.

لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

برای انجام تراکنش در شبکه لایتنینگ، کاربران می‌بایست از فناوری تحت عنوان “آدرس چند امضایی” استفاده کنند. با استفاده از این آدرس‌ها، مبلغ انتقالی در تراکنش تا زمان واردکردن امضا یا رمز طرف مبدأ، قفل باقی می‌ماند. پس امنیت نهایی‌شدن تراکنش‌ها بعد از ثبت‌شدن در شبکه لایتنینگ بیت کوین به این شکل تضمین می‌شود. این فناوری قفل هش یا HashLock ‌نام دارد. اما اگر به هر دلیلی رمز و امضای طرف مبدأ گم شود چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا سرمایه‌ای که در شبکه در حالت تعلیق قرار دارد در شبکه گم می‌شود؟ جواب یک نه قاطع است. فناوری دومی که در شبکه لایتنینگ مورداستفاده قرار می‌گیرد، ‌قفل زمانی یا TimeLock است. با استفاده از تایم لایک در صورتی که وجوه بیش از تعداد معینی بلوک در حالت تعلیق باقی بمانند تراکنش ناموفق اعلام خواهد شد و وجوه به‌حساب مبدأ باز می‌گردد.

ترکیب این دو فناوری باهم تحت عنوان Hash-Time Contract Lock یا HTCL امنیت شبکه لایتنینگ تضمین می‌کند.

مزایا و معایب شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنبنگ بیت کوین دارای مزایا و معایب به خصوصی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مزایا 

سرعت انجام تراکنش: اولین و مهم‌ترین مزیت شبکه لایتنینگ افزایش سرعت تراکنش‌ها نسبت به شبکه اصلی است. با افزایش حجم تراکنش‌ها و طولانی‌شدن صف انتظار، سرعت انجام تراکنش‌ها کاهش محسوسی را تجربه می‌کند.

کارمزد کمتر: در شبکه بیت کوین هرچه شبکه شلوغ‌تر باشد، ‌چون اولویت با انجام تراکنش‌هایی است که کارمزد بیش‌تری پرداخت می‌کنند، میانگین کارمزد پرداختی به‌شدت افزایش می‌یابد. تا جایی که شبکه صرفه اقتصادی انجام تراکنش را از دست می‌دهد. اما در شبکه لایتنینگ این موضوع اتفاق نمی‌افتد.

بهبود مقیاس‌پذیری: شبکه بیت‌کوین که حالا ۱۵ سال سن دارد، می‌تواند در هر ثانیه ۴ تا ۷ تراکنش را پردازش کند. درصورتی‌که رقبای متمرکز بیت‌کوین، نظیر پی پال و مستر کارد، ‌می‌توانند ده‌ها هزار تراکنش را در هر ثانیه نهایی سازند. با استفاده از لایتنینگ می‌توان در هر ثانیه بین هزاران تا یک میلیون تراکنش را انجام داد. به دلیل اینکه TPS لایتنینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد نمی‌توان عدد ثابتی را به آن نسبت داد.

لایتنینگ نتورک چیست

معایب

دشواری در استفاده: هر چه‌قدر هم که این شبکه مفید و کارآمد باشد، نمی‌تواند منکر پیچیدگی استفاده از آن شد. استفاده از لایتنینگ حتی به نسبت شبکه اصلی بیت‌کوین و دیگر شبکه‌های بلاکچینی هم دشوار است. داده‌ها نشان می‌دهند بخش بسیار بزرگی از کاربران شبکه بیت‌کوین، تابه‌حال از شبکه لایتنینگ استفاده نکرده‌اند.

نقدشوندگی: دومین مشکل بزرگ لایتنینگ نقدینگی محدود است. دو طرف تراکنش برای انتقال وجوه تنها می‌توانند از نقدینگی قفل شده درون کانالشان استفاده کنند. استفاده از ظرفیت بیش‌تر از ظرفیت از پیش تعیین شده نیازمند ساخت یک کانال جدید است و با کانال اول ممکن نیست.

ساخت حساب در شبکه اصلی لایتنینگ

روش‌ها و بسترهای متفاوتی برای استفاده از شبکه لایتنینگ وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید به‌صورت کیف پول‌های حضانتی و غیرحضانتی یا حساب فول نود در شبکه عضو شوید. استفاده از شبکه لایتنینگ در سیستم‌عامل‌های مختلف مانند ویندوز، MacOS، لینوکس، اندروید و iOS ممکن است.

نصب کیف پول لایتنینگ در ویندوز یا MacOS

برای نصب کیف پول لایتنینگ روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک اواس بهترین و امن‌ترین راه، استفاده از لینک‌های رسمی لایتنینگ لبز در گیت‌هاب است. با استفاده از این لینک وارد صفحه رسمی لینک دانلود کیف پول لایتنینگ شوید و نسخه مناسب سیستم‌عامل خود را دانلود و نصب کنید. (توجه داشته باشید که ادامه آموزش مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز است؛ ولی کلیت مراحل نصب در تمامی سیستم‌عامل‌ها مشابه یکدیگرند)

آموزش استفاده از لایتنینگ بیت کوین

بعد از نصب اپلیکیشن و باز کردن آن با صفحه روبه‌رو مواجه خواهید شد. درصورتی‌که تابه‌حال کیف پول لایتنینگ نداشته‌اید از گزینه اول (Generate a new wallet) استفاده کنید.

لایتنینگ چیست

سپس کلمات امنیتی کیف پول جدیدتان برای شما نمایش داده خواهد شد، ‌این کلمات را در جایی امن ذخیره کنید و در حفظ آن کوشا باشید. (در صورت گم‌شدن یا فاش‌شدن این کلمات برای اشخاص دیگر هرچه سریع‌تر کیف پول خود را تخلیه کنید و دارایی خود را به کیف پولی جدید منتقل کنید.)

با انتخاب گزینه NEXT وارد صفحه بررسی امنیتی می‌شوید که باید کلمات خواسته شده را در بخش مربوطه وارد کنید. سپس می‌بایست یک رمز برای کیف پول خود در نظر بگیرید.

شبکه بیت کوین

درصورتی‌که مراحل را به‌درستی پشت سر گذارید به این صفحه می‌رسید:

کیف پول لایتنینگ

در صفحه بعدی می‌توانید آدرس کیف پول خود را مشاهده کنید.

نصب کیف پول شبکه لایتنینگ روی تلفن همراه

یکی از ساده‌ترین کیف پول‌های شبکه لایتنینگ برای تلفن‌های همراه Wallet of Satushi است که می‌توانید با استفاده از این لینک به نصب و دانلود آن بپردازید. این اپلیکیشن به‌صورت پیش‌فرض یک کیف پول به شما ارائه می‌دهد؛ اما پیشنهاد می‌شود که برای حفظ امنیت سرمایه و دارایی‌تان با استفاده از یک ایمیل امن اقدام به ساخت ولتی خصوصی کنید.

سخن پایانی

لایتنینگ بیت کوین یک راه حل مقیاس پذیری لایه دوم برای بیت کوین است که به افزایش سرعت و قابلیت مقیاس پذیری تراکنش های بیت کوین کمک می کند. این شبکه قادر به پردازش تعداد بالایی از تراکنش در ثانیه (TPS) است و به کاربران امکان پرداخت‌های کوچک و فوری را با کمترین هزینه ممکن می دهد. این راه حل از شبکه بیت کوین جدا بوده و به عنوان یک راه حل تکمیلی برای آن عمل می کند. با این حال، لایتنینگ بیت کوین به تنهایی نمی تواند جایگزین بلاکچین بیت کوین شود و بلاکچین بیت کوین همچنان به عنوان دفتر کلی برای تراکنش های بزرگ و تسویه حساب ها استفاده می شود.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx