در رابطه با آپدیت شانگهای اتریوم بیشتر بدانیم !

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

آشنایی با ارتقا شانگهای اتریوم با ادغام موفقیت آمیز شبکه اصلی اتریوم با زنجیره  بیکن (زنجیره اثبات سهام) که به عنوان ادغام یا مرج اتریوم شناخته می شود. شبکه به طور کامل از اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام تغییر کرده است. اکنون، برای ارتقای دیگری به نام  ارتقا شانگهای اتریوم آماده می شود. این […]

ارتقا شانگهای اتریوم

آشنایی با ارتقا شانگهای اتریوم

با ادغام موفقیت آمیز شبکه اصلی اتریوم با زنجیره  بیکن (زنجیره اثبات سهام) که به عنوان ادغام یا مرج اتریوم شناخته می شود. شبکه به طور کامل از اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام تغییر کرده است. اکنون، برای ارتقای دیگری به نام  ارتقا شانگهای اتریوم آماده می شود.

این ارتقا بسیار مهم است و نوید ویژگی های بیشتری را به شبکه اتریوم برای بهبود عملکرد می دهد. در آماده سازی برای ارتقا، توسعه دهندگان اصلی بنیاد اتریوم (EF) راه اندازی یک شبکه آزمایشی پیش از شانگهای به نام شاندونگ را در 14 اکتبر 2022 اعلام کرد.

چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟

بر اساس اعلام بنیاد اتریوم در 14 اکتبر 2022، انتظار می‌رود انتشار ارتقاء شانگهای در سپتامبر 2023 انجام شود.

به روزرسانی شانگهای اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم به روز رسانی بعدی خود را تحت عنوان ارتقای شانگهای تجربه خواهد کرد که چندین پیشرفت قابل توجه و همچنین سایر موارد کوچکتر را در زنجیره به همراه خواهد داشت.

همانطور که در بالا ذکر شد، شاندونگ سفر به سمت ارتقا شانگهای اتریوم را آغاز خواهد کرد. شاندونگ یک شبکه آزمایشی مشارکتی است که مجموعه ای از EIP های در نظر گرفته شده در شانگهای را برای آزمایش اولیه مشتری فعال می کند.

پس از راه اندازی شبکه آزمایشی، توسعه دهندگان EF 5 مورد از توسعه پیشنهادی اتریوم را معرفی کرد.

  • EIP-3540: EVM Object Format (EOF)
  • EIP-3651: Warm Coinbase
  • EIP-3670: EOF – Code Validation
  • EIP-3855 : PUSH0 Instruction
  • EIP-3860 : Limit and Meter Initcode

پیشنهادهای بهبود اتریوم که باید منتظر آن باشیم

EVM Object Format

مورد انتظارترین تغییر EVM Object Format یا EOF به جداسازی کد از داده ها می پردازد. در حال حاضر، جداسازی کد و داده، که برای اعتبارسنجی کد روی زنجیره مفید است، در EIP-3540 برجسته شده است. این گامی به سوی قابلیت همکاری خواهد بود. اعتبار کد برای قراردادهای EOF پس از استقرار از طریق EIP-3670، یک همراه EIP-3540 امکان پذیر خواهد شد. این اجازه می دهد تا قراردادهایی با داده های PUSH ناقص یا دستورالعمل های نامشخص رد شوند.

برداشت های زنجیره بیکن

یکی دیگر از ارتقاء عمده با شانگهای اتریوم، فعال سازی برداشت های زنجیره بیکن است. EIP-4895 به دارندگان بیکن چین این امکان را می دهد که اتریوم استیک شده خود و همچنین پاداش های انباشته شده را برداشت کنند. علاوه بر این، یک «عملیات» در سطح سیستم برای برداشت‌های اعتبارسنجی از زنجیره بیکن به EVM اضافه می‌کند. این عملیات باعث افزایش بی قید و شرط تعادل برای گیرندگان مشخص شده می شود.

کاهش هزینه های لایه 2

یک نسخه اولیه از این فرآیند که به رول آپ ها اجازه می‌دهد تا حجم عظیمی از داده‌ها را تأیید کنند، یکی دیگر از به‌روزرسانی‌های داغ بحث‌برانگیز است که برخی از توسعه‌دهندگان امیدوارند آن را در شانگهای بگنجانند.

برای کمک به کاهش کارمزد تراکنش‌ها در لایه 2، EIP-4844  یک تکنیک proto-dankharding را پیشنهاد می‌کند. این امکان پردازش داده های بیشتری را در شبکه فراهم می کند و هزینه های تراکنش را کاهش می دهد.

چه چیزی باید در مورد به روزرسانی اتریوم بدانید؟

دارندگان اتریوم باید بدانند که به دلیل به تعویق افتادن، راه اندازی ارتقا شانگهای اتریوم ممکن است دیرتر از دوره مقرر، سپتامبر 2023 انجام شود. این موضوع جدید نیست، زیرا ادغام و سایر ارتقاء های شبکه در جامعه کریپتو به دلایلی مانند آزمایش، به تعویق افتاده است.

همچنین، یک ویژگی بسیار مورد انتظار در طول ادغام پس از ارتقا شانگهای اتریوم امکان پذیر خواهد شد. یعنی کاهش هزینه تراکنش ها. این همیشه یک مشکل برای شبکه بوده است. همچنین این مورد برای سهامداران سودمند است، که هزینه کمی را برای استیک کردن دارایی پرداخت می کنند.

علاوه بر این، هنوز رویکرد قطعی برای کاهش هزینه تراکنش ها وجود ندارد. در حال حاضر گزینه های مختلفی پیشنهاد شده است، از جمله موارد ذکر شده در بالا. این شبکه هنوز به این نتیجه نرسیده است که چگونه این کار را انجام دهد. شبکه اتریوم اطلاعات بیشتری را در آینده ارائه خواهد کرد.

آیا هزینه های اتریوم پس از ارتقا شانگهای اتریوم کاهش می یابد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از ارتقاءهای اصلی یعنی کاهش هزینه لایه 2 بر هزینه گس شبکه متمرکز خواهد شد. اگر به طور منظم از اتریوم استفاده می کنید، می دانید که کارمزد تراکنش معمولا بالا است، به خصوص زمانی که شبکه شلوغ است و تقاضا در اوج خود است.

نتیجه گیری

این طرح ارائه شده است، و بهبودها به دنبال رسیدگی به مسائل عمده برای بهبود عملکرد شبکه هستند. راه رسیدن به آپدیت اتریوم شانگهای هم نزدیک و هم دور است. نزدیک به این دلیل که تنها چند ماه از سال 2023 فاصله داریم و انتظار می رود در سپتامبر سال آینده به روز رسانی شود. با این حال، دور است زیرا ممکن است تاخیری وجود داشته باشد زیرا در به روزرسانی های قبلی شبکه اتریون چیز جدیدی نیست.

در حال حاضر، توسعه دهندگان در تلاش برای بهبود شبکه هستند. طی چند ماه آینده، آنها پیاده سازی ها را نهایی خواهند کرد مانند برنامه های آزمایشی، رفع خطاها و غیره. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که دست روی دست بگذاریم و منتظر به روزرسانی باشیم.

 

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات تصادفی
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx