ریدیوم صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر سولانا

صرافی غیرمتمرکز ریدیوم
  • زمان مطالعه: 10دقیقه
  • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
  • مطالعه شده توسط ‏ 4957 نفر

معرفی صرافی غیرمتمرکز ریدیوم (RAY)

ریدیوم (RAY) یک بازارساز خودکار مبتنی بر بلاکچین سولانا (AMM) است که از دفترچه سفارش مرکزی صرافی غیرمتمرکز سروم (DEX) برای ارائه تراکنش‌های سریع، نقدینگی جمع‌شده و ویژگی‌های اضافی برای ایجاد درآمد استفاده می‌کند. بازارساز خودکار (AMM) نوعی مکانیسم مبادله غیرمتمرکز (DEX)  است که دارایی ها را با استفاده از یک فرمول ریاضی قیمت گذاری می کند. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا ارزهای دیجیتال را مبادله و معامله کنند. علاوه بر این، کاربران همچنین می‌توانند پاداش‌های اضافی را از طریق ییلد فارمینگ و استیک کسب کنند. پروتکل‌های دیگر می‌توانند به نقدینگی درون استخر خود دسترسی داشته باشند و اتریوم تراکنش‌ها را کند می‌کند و کارمزد گس را افزایش می‌دهد. این پلتفرم خود را متفاوت از سایر DEX ها اعلام کرده است زیرا به دنبال حل مشکلات ذکر شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های ریدیوم شامل یک رابط تجاری پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا سفارش‌های محدود را تنظیم کرده و معاملات خود را کنترل کنند. علاوه بر این، صاحبان پروژه‌ها می‌توانند پروژه‌های خود را با راه‌اندازی آن‌ها در لانچ پد ‌پلتفرم، راه اندازی کنند. اگر هر کاربری قصد ساخت یک پلتفرم روی سولانا را داشته باشد، این پلتفرم از چنین مشارکت هایی استقبال می کند. همچنین، هنگامی که هر کاربری فعالیت خود را با این پلتفرم شروع می‌کند، باید برای کیف پول کتابخانه برنامه سولانا (SPL) ثبت نام کند. کیف پول SPL وجوه کاربران را در شبکه بلاک چین ذخیره می کند و به کاربران امکان می دهد ویژگی های پلتفرم را تجربه کنند. علاوه بر این، کاربران برای انجام هر گونه تراکنش در سولانا به توکن سولانا در کیف پول SPL نیاز دارند.

طبق این وایت پیپر، برای هر سوآپ در استخر نقدینگی، این پلتفرم ۰.۲۵ درصد کارمزد تراکنش دریافت می کند. در اینجا، کاربران ۰.۲۲٪ در استخر نقدینگی به عنوان پاداش برای ارائه دهندگان نقدینگی دریافت می کنند. ۰.۰۳٪ باقیمانده به استخر استیکینگ داده می شود تا به کاربرانی که توکن های RAY را استیک کرده اند پاداش دریافت کنند. توکن RAY ارز اصلی پلتفرم ریدیوم است. دارندگان RAY  می‌توانند برای کسب توکن های ریدیوم اضافی، وارد فرآیند استیک توکن ها بشوند.

همچنین این پلتفرم ۳۴ درصد از کل عرضه را برای ذخیره ماینینگ ریدیوم ذخیره کرده است. در اینجا، انتشار گازهای گلخانه‌ای ممکن است تقریباً سی و شش ماه باقی بماندی، و نصف شدن هر شش ماه یکبار اتفاق می‌افتد. انتشار به معنای ایجاد و انتشار ارز دیجیتال در بازار است. از سوی دیگر، نصف شدن به این معنی است که بودجه مصرف شده برای انتشار شش ماه ممکن است نسبت به دوره قبل به نصف کاهش یابد.

نحوه کارکرد صرافی غیرمتمرکز ریدیوم

ریدیوم یک صرافی غیرمتمرکز از نوع AMM است، که در آن کاربران به لطف استخرهای مختلف سهام که می توانند در سرم ایجاد شوند، به ارائه دهندگان نقدینگی تبدیل می شوند. از این نظر، عملیات ریدیوم بسیار شبیه به چیزی است که در صرافی غیرمتمرکز وان اینچ می بینیم، جایی که دیگر پلتفرم های DEX برای به دست آوردن نقدینگی استفاده می شوند و به عنوان مبنایی برای عملیات انجام شده عمل می کنند. از سوی دیگر، ریدیوم روی شبکه سولانا کار می‌کند، یک شبکه پرسرعت که به دلیل سرعت فوق‌العاده و مقیاس‌پذیری بسیار زیاد، به معیاری برای نسل سوم بلاک چین تبدیل شده است. از آنجایی که ریدیوم بر روی شبکه سولانا کار می کند، این پروتکل می تواند از مزایای زیر بهره مند شود:

این شبکه سریع و ارزان است، زیرا عملیات در سولانا به طور متوسط ​​۵ ثانیه و هزینه هر تراکنش تنها چند سنت است.

این پلتفرم شامل یک دفترچه سفارشات متمرکز برای تامین نقدینگی در سراسر اکوسیستم است. ریدیوم در نقدینگی سرم ادغام شده است و به شما امکان می دهد به جریان سفارش و نقدینگی کل آن اکوسیستم دسترسی داشته باشید. سروم بزرگترین صرافی غیرمتمرکز سولانا است، بنابراین نقدینگی موجود آن بسیار زیاد است.

نکات مثبت

به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، ریدیوم تمام مزایای صرافی های غیرمتمرکز مانند مالکیت دارایی ها را به شما ارائه می دهد. یک صرافی متمرکز ممکن است در هر زمانی دارایی های شما را توقیف کند، اما با یک DEX مالکیت دارایی ها را حفظ می کنید. مزایای دیگر شامل حفظ حریم خصوصی است زیرا برای استفاده از DEX نیازی به KYC (احراز هویت مشتریان) وجود ندارد.

برخلاف سایر بازراسازهای خودکار صرافی های غیرمتمرکز موجود در اتریوم مانند  یونی سواپ، ریدیوم با معاملات به سبک دفترچه سفارش خود متمایز است که ممکن است برای معامله گرانی که از این ویژگی از صرافی های متمرکز استفاده می کنند جذاب باشد. می توان گفت که ریدیوم و صرافی سروم بهترین خدمات صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز را با هم ارئه می دهند.

برخی از استخرهای بازارساز خودکار فقط به دارایی های اکوسیستم خود محدود می شوند. اما ریدیوم این گونه نیست. علاوه بر توکن‌های اکوسیستم سولانا مانند سولانا، اطلس و سامو، دارایی‌های زنجیره‌ای متقابل نیز روی ریدیوم فعال هستند. اینها شامل نسخه های رپدسولانا، اتریوم و یونی است.

توکن ریدیوم دارای سقف ۵۵۵ میلیون توکن و در نوامبر ۲۰۲۲، عرضه در گردش آن حدود ۱۴۴ میلیون توکن است. بالاترین قیمت ریدیوم در سپتامبر ۲۰۲۱ با قیمت ۱۶.۸۳ دلار ثبت شد. با توجه به گیت‌بوک آن‌ها، توکن‌های تیم، مشاوران و سرمایه‌گذاری اولیه (۲۵.۹ درصد کل) برای ۱۲ ماه اول کاملاً قفل هستند و هر روز به صورت خطی در ماه‌های  ۱۳ ام تا ۳۶ ام باز می‌شوند.

این بدان معنی است که از فوریه ۲۰۲۲ (یک سال پس از راه اندازی شبکه اصلی)، توکن های ریدیوم آنلاک شده تا فوریه ۲۰۲۴ هر روز به عرضه در گردش عرضه می شوند که ممکن است باعث فشار فروش شود. تولید توکن های RAY، که به استیکنگ این توکن پاداش می دهد، نیز در فوریه ۲۰۲۴ پایان می یابد. سکه ریدیوم RAY را می توان با خیال راحت در کیف پول چند سکه ای اگزدوس ذخیره کرد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx