امنیت بلاکچین | آیا بلاکچین امنیت دارد ؟ چه عواملی تاثیرگذاره

امنیت بلاک چین
 • سهراب مرشدی
 • زمان مطالعه: 14دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 308 نفر

بررسی امنیت بلاکچین

بلاک چین ها از طریق مکانیسم های مختلفی ایمن می شوند که شامل تکنیک های رمزنگاری پیشرفته و مدل های ریاضی رفتار و تصمیم گیری می شود. فناوری بلاک چین ساختار زیربنایی اکثر سیستم‌های ارزهای دیجیتال است و چیزی است که از تکرار یا نابودی این نوع پول دیجیتال جلوگیری می‌کند. استفاده از فناوری بلاک چین در زمینه‌های دیگری که تغییرناپذیری و امنیت داده‌ها بسیار ارزشمند است، مورد بررسی قرار گرفته است. چند نمونه شامل ثبت و ردیابی کمک های خیریه، پایگاه های داده پزشکی و مدیریت زنجیره تامین است. با این حال، امنیت بلاکچین بیشتر از یک موضوع ساده است. بنابراین، درک مفاهیم اساسی و مکانیسم هایی که حفاظت قوی را به این سیستم های نوآورانه اعطا می کند، مهم است.

مفاهیم تغییرناپذیری و اجماع

اگرچه بسیاری از ویژگی ها در امنیت مرتبط با بلاکچین نقش دارند، دو مورد از مهمترین آنها مفاهیم اجماع و تغییر ناپذیری هستند. اجماع به توانایی گره ها در یک شبکه بلاک چین توزیع شده برای توافق بر روی وضعیت واقعی شبکه و اعتبار تراکنش ها اشاره دارد. به طور معمول، روند دستیابی به اجماع وابسته به به اصطلاح الگوریتم های اجماع است. از سوی دیگر، تغییرناپذیری به توانایی بلاک چین ها برای جلوگیری از تغییر تراکنش هایی اشاره دارد که قبلاً تأیید شده اند. اگرچه این تراکنش‌ها اغلب به انتقال ارزهای دیجیتال مربوط می‌شوند، اما ممکن است به رکورد سایر اشکال غیر پولی داده‌های دیجیتال نیز اشاره داشته باشند.

ترکیب، اجماع و تغییرناپذیری چهارچوبی را برای امنیت داده ها در شبکه های بلاک چین فراهم می کند. در حالی که الگوریتم‌های اجماع تضمین می‌کنند که قوانین سیستم دنبال می‌شوند و همه طرف‌های درگیر در مورد وضعیت فعلی شبکه توافق دارند. تغییرناپذیری یکپارچگی داده‌ها و سوابق تراکنش را پس از تأیید اعتبار هر بلوک جدید داده تضمین می‌کند.

بلاک چین

نقش رمزنگاری در امنیت بلاک چین

بلاک چین ها برای دستیابی به امنیت داده ها به شدت به رمزنگاری متکی هستند. در این زمینه، به اصطلاح توابع هش رمزنگاری از اهمیت اساسی برخوردار است. هش کردن فرآیندی است که به موجب آن یک الگوریتم (تابع هش) ورودی داده‌ای با هر اندازه‌ای را دریافت می‌کند و خروجی (هش) حاوی اندازه (یا طول) قابل پیش‌بینی و ثابت را برمی‌گرداند. صرف نظر از اندازه ورودی، خروجی همیشه همان طول را نشان می دهد. اما اگر ورودی تغییر کند، خروجی کاملا متفاوت خواهد بود. با این حال، اگر ورودی تغییر نکند، هش حاصل همیشه یکسان خواهد بود – مهم نیست چند بار عملکرد هش را اجرا کنید.

در زنجیره‌های بلوکی، این مقادیر خروجی که به نام هش شناخته می‌شوند، به عنوان شناسه‌های منحصربه‌فرد برای بلوک‌های داده استفاده می‌شوند. هش هر بلوک در رابطه با هش بلوک قبلی ایجاد می شود و این همان چیزی است که زنجیره ای از بلوک های مرتبط را ایجاد می کند. هش بلوک به داده‌های موجود در آن بلوک وابسته است، به این معنی که هر تغییری که در داده‌ها ایجاد شود نیاز به تغییر در هش بلاک دارد. بنابراین، هش هر بلوک هم بر اساس داده‌های موجود در آن بلوک و هم بر اساس هش بلوک قبلی ایجاد می‌شود. این شناسه‌های هش نقش مهمی در تضمین امنیت و تغییرناپذیری بلاک چین دارند.

هشینگ همچنین در الگوریتم‌های اجماع مورد استفاده برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در بلاک چین بیت کوین، الگوریتم اثبات کار (PoW) از یک تابع هش به نام SHA-256 استفاده می کند. همانطور که از نام آن پیداست، SHA-256 ورودی داده را دریافت می کند و هش ۲۵۶ بیت یا ۶۴ کاراکتر را برمی گرداند. رمزنگاری علاوه بر محافظت از سوابق تراکنش ها در دفتر کل، در تضمین امنیت کیف پول های مورد استفاده برای ذخیره واحدهای ارز دیجیتال نیز نقش دارد. کلیدهای عمومی و خصوصی جفت شده که به ترتیب به کاربران امکان دریافت و ارسال پرداخت را می دهند از طریق استفاده از رمزنگاری نامتقارن یا کلید عمومی ایجاد می شوند. از کلیدهای خصوصی برای تولید امضای دیجیتال برای تراکنش ها استفاده می شود و این امکان را برای احراز هویت مالکیت سکه های ارسالی فراهم می کند. اگرچه جزئیات فراتر از محدوده این مقاله است، ماهیت رمزنگاری نامتقارن مانع از دسترسی هر کسی به جز دارنده کلید خصوصی به وجوه ذخیره شده در کیف پول رمزنگاری می شود، بنابراین این وجوه تا زمانی که مالک تصمیم به خرج کردن آن ها نداشته باشد (تا زمانی که شخص خصوصی تصمیم بگیرد) حفظ شود. کلید به اشتراک گذاشته نشده یا به خطر افتاده است).

امنیت بلاک چین

اقتصاد رمزنگاری

علاوه بر رمزنگاری، یک مفهوم نسبتاً جدید به نام cryptoeconomics یا اقتصاد رمزنگاری نیز در حفظ امنیت شبکه های بلاک چین نقش دارد. مربوط به حوزه‌ای است که به عنوان نظریه بازی شناخته می‌شود، که به‌طور ریاضی تصمیم‌گیری توسط بازیگران منطقی را در موقعیت‌هایی با قوانین و پاداش‌های از پیش تعریف‌شده مدل‌سازی می‌کند. در حالی که نظریه بازی های سنتی را می توان به طور گسترده در طیف وسیعی از موارد اعمال کرد، اقتصاد رمزنگاری به طور خاص رفتار گره ها را در سیستم های بلاک چین توزیع شده مدل سازی و توصیف می کند. به طور خلاصه، اقتصاد رمزنگاری مطالعه اقتصاد در پروتکل های بلاک چین و نتایج احتمالی است که طراحی آنها ممکن است بر اساس رفتار شرکت کنندگان ارائه دهد. امنیت از طریق cryptoeconomics مبتنی بر این تصور است که سیستم‌های بلاک چین انگیزه‌های بیشتری را برای گره‌ها فراهم می‌کنند تا صادقانه عمل کنند تا رفتارهای مخرب یا معیوب. بار دیگر، الگوریتم اجماع اثبات کار مورد استفاده در استخراج بیت کوین نمونه خوبی از این ساختار انگیزشی را ارائه می دهد.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو چارچوبی را برای استخراج بیت کوین ایجاد کرد، عمداً به گونه ای طراحی شد که فرآیندی پرهزینه و نیازمند منابع باشد. به دلیل پیچیدگی و نیازهای محاسباتی، استخراج PoW مستلزم سرمایه گذاری قابل توجهی از پول و زمان است – صرف نظر از اینکه گره ماینینگ کجا و چه کسی است. بنابراین، چنین ساختاری یک بازدارنده قوی برای فعالیت های مخرب و انگیزه های قابل توجهی برای فعالیت های استخراج صادقانه فراهم می کند. گره های ناصادق یا ناکارآمد به سرعت از شبکه بلاک چین اخراج می شوند، در حالی که ماینرهای صادق و کارآمد پتانسیل دریافت پاداش های بلاک قابل توجهی را دارند. به طور مشابه، این توازن ریسک و پاداش همچنین محافظت در برابر حملات بالقوه ای را که می تواند با قرار دادن اکثریت نرخ هش شبکه بلاک چین در دست یک گروه یا نهاد، اجماع را تضعیف کند، اعطا می کند. چنین حملاتی که به حملات ۵۱ درصدی معروف هستند، در صورت اجرای موفقیت آمیز می توانند بسیار مخرب باشند. با توجه به رقابتی بودن استخراج اثبات کار و بزرگی شبکه بیت کوین، احتمال اینکه یک بازیگر مخرب کنترل اکثر گره ها را به دست آورد بسیار کم است.

علاوه بر این، هزینه قدرت محاسباتی مورد نیاز برای دستیابی به کنترل ۵۱ درصدی یک شبکه عظیم بلاک چین، نجومی خواهد بود، و یک عامل بازدارنده فوری برای انجام چنین سرمایه گذاری بزرگی برای یک پاداش بالقوه نسبتاً کوچک است. این واقعیت به ویژگی زنجیره‌های بلوکی معروف به تحمل خطای بیزانسی (BFT) کمک می‌کند، که اساساً توانایی یک سیستم توزیع‌شده برای ادامه کار عادی است، حتی اگر برخی از گره‌ها به خطر بیفتند یا به طور مخرب عمل کنند. تا زمانی که هزینه ایجاد اکثر گره های مخرب بازدارنده باشد و انگیزه های بهتری برای فعالیت صادقانه وجود داشته باشد، سیستم قادر خواهد بود بدون اختلال قابل توجهی پیشرفت کند. با این حال، شایان ذکر است که شبکه های بلاک چین کوچک مطمئناً در معرض حملات اکثریت هستند زیرا کل نرخ هش اختصاص داده شده به آن سیستم ها به طور قابل توجهی کمتر از بیت کوین است.

جمع بندی

از طریق استفاده ترکیبی از تئوری بازی و رمزنگاری، بلاک چین ها می توانند به عنوان سیستم های توزیع شده به سطوح بالایی از امنیت دست یابند. با این حال، مانند تقریباً همه سیستم‌ها، بسیار مهم است که این دو حوزه دانش به درستی اعمال شوند. تعادل دقیق بین تمرکززدایی و امنیت برای ایجاد یک شبکه ارز دیجیتال قابل اعتماد و موثر حیاتی است. همانطور که استفاده از بلاک چین همچنان در حال تکامل است، سیستم های امنیتی آنها نیز به منظور پاسخگویی به نیازهای برنامه های مختلف تغییر خواهد کرد. برای مثال، بلاک چین‌های خصوصی که اکنون برای شرکت‌های تجاری توسعه می‌یابند، بسیار بیشتر بر امنیت از طریق کنترل دسترسی متکی هستند تا مکانیسم‌های تئوری بازی (یا اقتصاد رمزنگاری) که برای ایمنی بیشتر بلاک‌چین‌های عمومی ضروری هستند.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx