فعالان اقتصادی نسبت به استفاده از رمزارزها در تجارت گارد گرفته اند

فعالان اقتصادی نسبت به استفاده از رمزارزها در تجارت گارد گرفته اند
  • زمان مطالعه: 4دقیقه
  • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
  • مطالعه شده توسط ‏ 933 نفر

فعالان اقتصادی نسبت به استفاده از رمزارزها در تجارت گارد گرفته اند

علیرغم گذشت حدود دو ماه از اعلام استفاده از رمزارزها در تجارت، فعالان اقتصادی علاقه ای به این حوزه نشان نداده اند.

همانطور که به یاد دارید، رئیس سازمان توسعه تجارت در هفته ‌های گذشته، از ورود رمزارزها به حوزه تجارت خارجی خبر داد. و هدف از به کارگیری این ابزار را «مدیریت تجارت بین‌المللی» و «دور زدن تحریم‌ها» عنوان کرد.

علیرضا پیمان ‌پاک همچنین اعلام کرد که سامانه‌های مبتنی بر بلاکچین مورد تأیید وزارت صمت و بانک مرکزی قرار گرفته است. و سازوکارهای استفاده از این ابزار به زودی ابلاغ می‌شود.

به‌رغم آنکه حدود دو ماه از اعلام این خبر می‌گذرد، این سازوکارها هنوز تبیین نشده است. و مشخص نیست که سازمان توسعه تجارت در پیشبرد این هدف خود با چه موانعی مواجه شده است.

نگرش فعالان اقتصادی

البته شاید مهم‌تر از زمان اجرایی شدن استفاده از رمزارزها برای واردات کالا، نگرش فعالان اقتصادی به بهره‌گیری از این ابزار است.

فرزین فردیس، رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، در مصاحبه ای به این موضوع پرداخت. وی بر این عقیده است که تا زمانی که سیکل و چرخه استفاده از رمزارزها تکمیل نشود، نمی‌توان انتظار داشت که رشد قابل ملاحظه‌ای در استفاده از رمزارزها در حوزه واردات و صادرات رقم بخورد. اگرچه، ممکن است استفاده از این ابزار برای پرداخت‌های خرد و مراودات در مقیاس کوچک انجام شود.

وی دلیل عدم گرایش فعالان اقتصادی برای استفاده از این ابزار را ترس و محافظه‌کاری به حق فعالان اقتصادی دانست و گفت:

هنوز دستورالعمل مشخصی تدوین نشده است. و در عین حال مشخص نیست که اگر فعالان اقتصادی، بخشی از تجارت بین‌الملل خود را با ابزار رمزارز انجام دهند، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و سایر سازمان‌ها و نهادهای مشابه، چه برخوردی با این تراکنش مالی خواهند داشت. به بیان بهتر، آیا حسابرسان بخشنامه یا استانداردی در اختیار دارند، که زمان رسیدگی به حساب‌ها به آن استناد کرده و استفاده از رمزارزها را مورد تأیید قرار دهند.

فردیس افزود:

مساله این است که در حال حاضر، دستورالعمل‌های حسابرسی، این مجوز را به حسابرسان نمی‌دهد. و اساساً پذیرفته نیست که رمزارزها در صورت‌های مالی شرکت به رسمیت شناخته شود.

به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال

این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در ادامه گفت:

به طور کلی اما سازمان توسعه تجارت، گام‌های نخستین را برای ورود رمزارزها به حوزه تجارت به خوبی برداشته و سعی کرده در این زمینه صف‌شکنی کند. اما واقعیت این است که این، هنوز اولین قدم است و تا زمانی که کل چرخه و اکوسیستمی که باید این ابزار را به رسمیت بشناسد، پای کار نیاید، تصور نمی‌کنم درصد زیادی از فعالان اقتصادی به این ابزار روی بیاورند و از آن استفاده کنند.

وی افزود:

احتمالاً سازمان توسعه تجارت، جلسات مختلفی را با نهادها و سازمان‌های ذی‌مدخل در این امر برگزار کرده و شاید به زودی خبرهایی مبنی بر توافق سایر نهادها برای بهره‌گیری از ابزار رمزارزها شنیده شود. اما باز هم به نظر می‌رسد که این اخبار را نیز باید صرفاً به عنوان یک نوید تلقی کرد. و احتمالاً این به منزله رفع تمام موانع استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزه تجارت نخواهد بود.

همراهی نهادها

فردیس با بیان اینکه هر سازمانی که در پروسه تجارت خارجی نقش داشته و با تراکنش‌های مالی بنگاه‌ها سروکار دارد، باید به شکلی همراهی خود را با این ابزار و روش جدید نشان دهد، اظهار کرد:

گمرک، بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و سازمان حسابرسی از جمله نهادهایی هستند که باید نوع برخورد خود را با استفاده‌کنندگان از رمزارزها در مراودات تجاری مشخص کرده و آئین‌نامه یا دستورالعمل‌های لازم و همچنین محدودیت و معذوریت‌های خود را به طور مشخص اعلام کنند.

وی در پایان تأکید کرد:

به کارگیری از ابزار رمزارزها در تجارت خارجی، اقدام خوبی است اما تا زمانی که فرآیند استفاده از آن تکمیل نشود، نمی‌توان امیدوار بود که حتماً مساله نقل و انتقالات مالی حل شده و راه جدیدی برای تبادلات مالی کشور باز می‌شود.

 

 

نظرات بیان شده در اخبار و تحلیل ها صرفا ترجمه ای از منابع مذکور می باشند. و تیم تحریریه ارزینجا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx