آیین نامه استخراج رمزارز ها در ایران

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

“آیین نامه استخراج رمز دارایی ها”  به عنوان یکصد و سی و هشتمین قانون اساسی به شرح زیر تصویب شد: ماده ۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معاني مشروع مربوط به کار میروند 1- فناوری دفتر کل توزیع شده: فناوری که با استفاده از روش های اجماع بین دارندگان دفتر کل، اطمینان می […]

استخراج رمزارز

“آیین نامه استخراج رمز دارایی ها”  به عنوان یکصد و سی و هشتمین قانون اساسی به شرح زیر تصویب شد:

ماده ۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معاني مشروع مربوط به کار میروند
1- فناوری دفتر کل توزیع شده: فناوری که با استفاده از روش های اجماع بین دارندگان دفتر کل، اطمینان می دهد که اطلاعات دفترکل بین آنها به صورت کامل، همگام و تقلب ناپذير، توزیع شده و هرگونه تغییر در اطلاعات دفترکل، پین دارندگان آن به روز رسانی گردد.
2- داده رقومی (دیجیتالی): موجودیت رقومی (دیجیتالی) که امکان نسخه برداری (کپی) از آن وجود دارد و در زمان ارسال، فرستنده چیزی از دست نمی دهد و گیرنده یک نسخه از آن را به دست می آورد.
3- ارزش رقومی (دیجیتالي): موجودیت رقومی (دیجیتالی) که امکان نسخه برداری (کپی) از آن وجود ندارد و با تضمین فناوری یا شخص ثالث، در زمان ارسال، الزاما فرستنده آن را از دست می دهد تا گيرنده آن را به دست بیاورد.
4- رمزدارایی: نومی ارزش رقومی (دیجیتالی) که الگوی ساخت نشان حساب و خلق و تسویه ارزش رقومی (دبجیتالی) بر پایه فناوری دفتر کل توزیع شده می باشد و قیمت آن بر مبنای پول رایج کشورها، ثابت یا متغیر بوده و نرخ آن در بازارهای متمرکز یا غیر متمرکز داخلی یا بین المللی تعیین می شود و کارکرد ذخیره ارزش آن بر کارکردهای واسطه مبادله و سنجش ارزش غلبه دارد.

5-استخراج رمزدارایی: نومي خلق رمزدارایی است که در آن، کاربران عضو یک شبکه دفتر کل توزیع شده، به ازاي اثبات انجام یک کار معین (فعالیت پردازشی) پا بر اساس دیگر رویه (پروتکل) های اجماع، مکان به روز رسانی دفتر کل آن شبکه تراکنش های صحیح را فراهم و متناسب با سهم خود در کل تلاش اعضای شبکه، رمزدارابی استخراج شده و کارمزدهای تعیین شده بر روی هر تراکنش را دریافت می کنند.
6- مراکز استخراج رمز دارایی عادی: شخصیت حقوقی سرمایه گذار که با اخذ مجوزها و تأمین انرژی لازم در چهارچوب این آیین نامه و دستورالعمل های آن، با خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات پردازشي، به عملیات استخراج رمزدارایی میپردازد.

7- مراکز استخراج رمز دارایی بزرگ مقیاس: نوعی از مراکز استخراج رمزدارایی که در آن استخراج به صورت تجمیعی و متمرکز در مقیاس بالا صورت می پذیرد و خدمات میزبانی تجهیزات استخراج مجاز و قانوني، به اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می شود.
8-بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
9- وزارت صمت: وزارت صنعت، معدن و تجارت

ماده ۲- هرگونه فعالیت مربوط به استخراج رمزدارابی اعم از واردات، تولید، فروش و تعمیرات تجهیزات صرفا با دریافت مجوز از وزارت صمت و از طريق رويه قانونی تجاری و گمرکی مجاز است. با واردکنندگان متخلف حسب مورد مطابق قانون امور گمرکی (مصوب ۱3۹۰)، قانون مقررات صادرات و واردات (مصوب ۱۳۷۲) و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب ۱۳۹۲) و با تولید کنندگان و فروشندگان متخلف حسب مورد مطابق با قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی (مصوب ۱۳۸۹)، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد (مصوب ۱۳۹۶) با اصلاحات بعدی آنها برخورد خواهد شد.
تبصره ۱- وزارت صمت موظف است اطلاعات دریافت کنندگان مجوز موضوع این ماده را در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دهد.
تبصره ۲- وزارت صمت می تواند در مناطق آزاد تجاری (صنعتی و ویژه اقتصادی) برحسب نیاز صدور مجوز یادشده را به سازمان های مناطق مربوط حسب مورد واگذار نماید.
تبصره ۳- استقرار مراکز استخراج رمزدارایی با مصرف برق شامل محدودیت، ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۳۰۱ کیلومتری مراکز سایر استان ها نمی باشد.
تبصره ۲- صدور هرگونه مجوز استخراج رمزدارایی توسط وزارت صمت یا سازمان های مناطق آزاد تجاری (صنعتی و ویژه اقتصادی) برای متقاضیان برق پس از هماهنگی با وزارت نیرو و برای متقاضیانی که برای استخراج نیازمند تامین گاز و یا سوخت فسیلی می باشند، پس از هماهنگی با وزارت نفت می‌باشد.

تبصره ۵- پهنه بندی جغرافیایی برای تعیین اولویت محل استقرار مراکز استخراج رمزدارایی و اتخاذ مزیت قیمت انرژی توسط وزارت نیرو با همکاری وزارت نفت انجام می شود.
تبصره ۶- هرگونه واگذاری به غیر یا تغيير در تعداد و نوع تجهیزات استخراج رمزدارایی برای دارندگان مجوز مرکز استخراج رمزدارایی باید به صورت دوره های سه ماهه در سامانه وزارت صمت ثبت و مجوز مربوط نیز اصلاح گردد.
تبصره ۷- شرایط صدور مجوز واردات یا تولید تجهیزات تخصصی استخراج رمزدارایی با رعایت ماده (۷) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی (مصوب ۱۳۸۴) و اصلاحات بعدی آن توسط وزارت صمت با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین و ابلاغ خواهد شد.
ماده ۳- به منظور مدیریت بهینه مراکز استخراج و با هدف کمک به کاهش استخراج غیرمجاز، وزارت صمت مکلف است با همکاری وزارتخانه های نیرو و نفت دستورالعمل مربوط به راه اندازی مراکز استخراج بزرگ مفیدی را ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه، تدوین و ابلاغ نماید.
ماده ۴- سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارتخانه های نیرو، لغت، صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات، برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکتریکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات استخراج رمزدارایی را تدوین و ابلاغ نماید. استفاده از دستگاه های غیر استاندارد استخراج رمزدارایی با تشخیص سازمان ملی استاندارد ایران ممنوع است در صورت تخلف مطابق با قوانین مربوط اقدام می شود.
ماده ۵- استفاده از انشعاب برق یا گاز که برای مصارف دیگر برقرار شده، جهت استخراج رمزدارایی ممنوع می باشد. در صورت تخلف مطابق با قوانین مربوط اقدام می شود.
ماده ۶- شوراهای تامین استان و شهرستان و کلیه دستگاه های اجرایی از جمله وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات در قسمت و اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مولف به همکاری با وزارتخانه های نیرو و نفت و امور اقتصادي و دارایی (مرکز اطلاعات مالی) در شناسایی و حسب وظیفه قانونی برخورد با مراکز و تجهیزات استخراج غير مجاز رمزدارایی می باشند.
تبصره- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با تعامل و تبادل مستمر اطلاعات با وزارت نیرو و با همکاری نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامي اقدامات لازم برای استقرار سامانه های هوشمند با هدف شناسایی الگوهای ارتباطات استخراج رمزدارایی را به عمل آورده و موارد شناسایی شده را به همراه محدوده جغرافیای محل انجام استخراج برای بررسی و تشخیص استخراج غیر مجاز به وزارت نیرو ارسال نماید تا مطابق مفاد این آیین نامه برخورد لازم صورت پذیرد.

ماده 7- مراکز استخراج رمزدارایی مجازند برق مورد نیاز خود را با یک و یا ترکیبی از شیوه های زیر تأمین نمایند.
1- احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و یا خرید برق از نیروگاه های تجدید پذیر جدیدالاحداث که از زمان ابلاغ این آیین نامه، مطابق مقررات مصوب وزارت نیرو به بهره برداری خواهند رسید.
۲- سرمایه گذاری در طرحهای بهینه سازی مصرف انرژی و یا استفاده از گواهی صرفه جویی انرژی تخصیص یافته در چهار چوب دستورالعمل بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست که توسط وزارت نیرو به تصویب میرسد.
۳- سرمایه گذاری در احداث و بهره برداری از نیروگاه حرارتی تولید برق با تامین سوخت از محل گاز همراه (فلر).
۴- برای خرید برق از شبکه سراسری با دریافت انشعاب برق به جز در زمان محدودیت شبکه برق و سوخت بهای هر کیلو وات ساعت برق مصرفی برابر با قیمت متوسط ریالی برق براساس نرخ تسعیر سامانه نیما با کسر تخفیفات زیر تعیین می گردد:
الف- تخفیف ولتاژ اتصال به شبکه برق در جهت گسترش مراکز استخراج بزرگ مقیاس براساس دستورالعمل وزارت نیرو و حداکثر به میزان بیست درصد (۲۰) فیمت متوسط ریالی صادراتی برق ب- نخفیف مربوط به انجام تعهد ارزی براساس این آیین نامه حداکثر به میزان ده درصد (۱۰).
تبصره ۱- تخفیفات فوق بر روی قبوض صادره برقی پس از اعلام تایید برگشت ارز توسط بانک مرکزی به وزارت نیرو اعمال می گردد.
تبصره ۲- قیمت متوسط ریالی برق صادراتی براساس نرخ تسعیر سامانه تنها به صورت سه ماهه توسط وزارت نیرو اعلام می گردد.
۵- احداث نیروگاه حرارتی خارج از شبکه سراسری که تعرفه سوخت آن به ترتیب زیر تعیین می شود.

تعرفه انرژی = (تعرفه گاز/ تعرفه سوخت مایع)

الف- تعرفه گاز، نرخی که پس از اعمال عوارض گازرسانی و مالیات بر ارزش افزوده، معادل نرخ متوسط ریالی ماهانه صادراتی گاز با لحاظ نرخ تسعیر سامانه نیما باشد.
ب- تعرفه سوخت مایع: نرخی که پس از اعمال عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، معادل ترک متوسط ماهانه تحويل روی کشتی (فوب) خلیج فارسی با لحاظ نرخ تسعیر سامانه نیما باشد.
پ- نرخ های مذکور در ابتدای هر ماه اعلام می شود.
ت. معادل حجم گاز با سوخت مایع مورد استفاده واحد استخراج رمزدارایی که رفع تعهد ارزی متناظر با آن در سامانه بانک مرکزی تایید شود گاز با سوخت مایع با شصت و پنج درصد (۶۵) نرخ تعیین شده در این بند به آن واحد استخراج رمزدارایی اختصاص می یابد که قابل انتقال به سایر واحدهای استخراج رمزدارایی میباشد.
تبصره ۱- نرخ فروش، مدت قرارداد برای سرمایه گذاری در شیرین سازی کار همراه (فلر) و همچنین هزینه ها و شرایط عبور (ترانزیت) و تحويل گاز شیرین از طریق شبکه سراسری برای استفاده در صنعت استخراج رمزدارایی، بدون تبعیض با سایر مصارف مشابه میباشد.
تبصره ۲- بانک مرکزی موظف است با همکاری وزارت صمت حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه، زیرساختهای عرضه رمزدارایی توسط مراکز استخراج و دستورالعمل شرایط تعهد ارزی و دریافت و بهره مندی از تعرفه های حمایتی را تدوین و ابلاغ نمایند.
تبصره ۳- مقدار تعهد ارزی سالانه مراکز استخراج رمزدارایی برای استفاده از تخفیف مذکور، بر مبنای متغیرهای تغییرات سالانه توان پردازی در جهان، متوسط سالانه فناوری پردازشی جهانی (متوسط توان مورد نیاز به ازای هر واحد پردازش) و میانگین سالانه نرخ رمزدارایی مربوط و فروش ریالی در قالب بسترهای معاملاتی مجاز داخلی به پورت سالانه توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صمت تهیه و به بانک مرکزی اعلام می گردد.
ماده 8- وزارتخانه های نیرو و نفت موظفند زمانهای محدودیت شبکه برق و گاز را برای استخراج کنندگان موضوع ماده (۷) این آیین نامه در هر سال تعیین و ابلاغ نمایند. شرکت های تابع و وابسته این دو وزارتخانه مولد حسب مورد مصرف برق و گاز مراکز استخراج رمزدارایی را به ویژه در اوقات محدودیت شبکه برق و گاز اندازه گیری و در صورت عدم رعایت محدودیتهای شبکه، برق و گاز این واحدها را قطع نمایند.
ماده 9- در صورتی که تخلفات موضوع این آیین نامه توسط دستگاههای اجرایی موضوع ماده (8) قانون مدیریت خدمات کشوری -(مصوب ۱۳۸۶) با اصلاحات بعدی صورت گیرد، فرد یا افراد متخلف به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی خواهند شد.
ماده 10- کشف و شناسایی واردات، تولید، فروش، نصب تجهیزات و مراکز استخراج رمزدارایی به صورت غیرمجاز، توسط اشخاص حقیقی، حقوقی و دستگاه های امنیتی و انتظامی مشمول دریافت پاداش و حق الكشف از دستگاه اجرایی ذیربط و در چهارچوب قوانین و مقررات خواهد بود.

ماده 11- مراکز استخراج رمزدارایی در صورتی که محصول خود را مادر و ارز حاصل از آن را براساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مزایای مقرر در قوانین و مقررات مالیاتی خواهند شد.
ماده 12- دستورالعمل شرایط معاملات، انتقالات سود سهم الشرکه، مایدات سرمایه ای و همچنین برگشت اصل سرمایه خارجی توسط سرمایه گذاران خارجی در طرح استخراج رمزارز توسط بانک مرکزی و با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صمت ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه تدوین و ابلاغ می شود.
ماده 13- از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، تصویب نامه شماره ۵۸۱۴۴/ت ۵۴۲۷حه مورخ ۱۳۹۸۵۱۳ به استثنای بند (۱) و نیز تصویبنامه شماره ۸۶۵۷۳ت ۸۰۷۸مه مورخ ۱۳۹۶/۷/۲۰لغو می شود.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات تصادفی
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx