تفاوت بلاک چین عمومی و بلاکچین خصوصی

بلاک چین عمومی و خصوصی
 • سهراب مرشدی
 • زمان مطالعه: دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 542 نفر

بلاک چین خصوصی چیست؟

بلاک چین های خصوصی حریم خصوصی مطلق مورد نظر را برای کاربران فراهم می کند. بلاک چین‌های خصوصی (که قالیت تغییر تنظیمات دارند) قوانینی را وضع می‌کنند که بر خلاف بلاک چین‌ عمومی است و برای ورود به آن نیاز به مجوز است. سلسله مراتب واضحی از کنترل در این سیستم ها وجود دارد. از این رو، آنها غیرمتمرکز نیستند. با این حال، آنها پراکنده هستند زیرا بسیاری از گره ها هنوز یک کپی از زنجیره را در ماشین های خود نگه می دارند.

یک شبکه بلاک چین خصوصی به دعوتنامه نیاز دارد که باید توسط موسس شبکه یا مجموعه ای از قوانین ایجاد شده توسط شروع کننده شبکه تایید شود. کسب و کارهایی که یک بلاک چین خصوصی ایجاد می کنند معمولاً این کار را در یک شبکه مجاز انجام می دهند. این محدودیت برای افرادی که مجاز به مشارکت در شبکه هستند و برای کدام تراکنش های خاص هستند. شرکت کنندگان ابتدا باید یک دعوت نامه یا مجوز دریافت کنند.

شرکت کنندگان موجود می توانند در مورد شرکت کنندگان احتمالی تصمیم بگیرند. یک مرجع نظارتی می تواند مجوز مشارکت صادر کند یا یک کنسرسیوم می تواند تصمیم بگیرد. هنگامی که یک شرکت به شبکه می‌پیوندد، به اجرای غیرمتمرکز بلاک چین کمک می‌کند. این نوع پارادایم مجاز بلاک چین به کاربران اجازه می دهد تا از بیش از ۳۰ سال ادبیات فنی برای به دست آوردن مزایای قابل توجه استفاده کنند.

زمانی که شرکتی بخواهد بدون اینکه شبکه خود را در معرض دید عموم قرار دهد، از کیفیت بلاک چین بهره مند شود، زنجیره های خصوصی برای تنظیمات سازمانی مناسب تر هستند. شناسایی دیجیتال، پرداختن به مسائل زنجیره تامین، ایجاد اختلال در بخش بانکی، یا تسهیل تبادل امن داده‌های بیمار/ارائه‌دهنده در مراقبت‌های بهداشتی از موارد استفاده بلاک چین‌های خصوصی است. Hyperledger Fabric بنیاد لینوکس یک نمونه عالی از یک بلاک چین خصوصی است.

این ادعای بحث برانگیز مبنی بر اینکه بلاک چین های خصوصی، بلاک چین های واقعی نیستند، با توجه به اینکه اصل اساسی بلاک چین تمرکززدایی است، یکی از معایب بلاک چین های خصوصی است. از آنجایی که گره‌های متمرکز تعیین می‌کنند چه چیزی معتبر است، ساختن اطلاعات به طور صادقانه در یک بلاکچین خصوصی نیز چالش‌برانگیزتر است. حداقل تعداد گره ها همچنین می تواند به معنای سطح پایین تری از امنیت باشد. اگر چند گره سرکش شوند، مکانیسم اجماع می تواند به خطر بیفتد. علاوه بر این، کد منبع بلاک چین خصوصی اغلب اختصاصی و قفل شده است. کاربران قادر به تأیید یا بررسی مستقل نیستند، که ممکن است منجر به کاهش امنیت شود. در یک بلاک چین خصوصی، هیچ ناشناسی وجود ندارد.

بلاک چین عمومی چیست؟

هر کسی می تواند در بلاک چین عمومی شرکت کند و به خاطر سهم خود در دستیابی به اجماع در یک بلاک چین عمومی جایزه بگیرد. هر کسی می تواند به یک شبکه بلاک چین عمومی بپیوندد و در آن شرکت کند زیرا کاملاً باز است. برای جذب افراد بیشتر برای پیوستن به شبکه، شبکه معمولا دارای یک سیستم تشویقی است. بیت کوین امروزه یکی از پرکاربردترین شبکه های بلاک چین عمومی است.

یکی از معایب یک بلاک چین عمومی، مقدار زیادی از قدرت پردازشی است که برای اجرای دفتر کل توزیع شده در مقیاس وسیع لازم است. برای به دست آوردن اجماع، هر گره در یک شبکه باید یک چالش رمزنگاری پیچیده و با منابع فشرده معروف به اثبات کار (PoW) را حل کند تا اطمینان حاصل شود که همه در یک صفحه هستند. یکی دیگر از مشکلات یک بلاک چین عمومی باز بودن آن است که به معنای حفظ حریم خصوصی جزئی تا بدون تراکنش است و فقط از یک ایده ابتدایی امنیت پشتیبانی می کند.

تفاوت بین بلاک‌چین خصوصی و عمومی چیست؟

در هر سناریوی تجارت دارایی، یک بلاک چین ایجاد شد تا واسطه را به طور ایمن از بین ببرد. تا حدودی، یک بلاک چین خصوصی به واسطه اجازه می دهد تا دوباره وارد تصویر شود. هر کسی می تواند با تأیید و آپلود داده ها در یک بلاک چین عمومی در آن شرکت کند. فقط نهادهای تایید شده می توانند در بلاک چین های خصوصی در شبکه شرکت کنند و آن را کنترل کنند. نمونه های بلاک چین عمومی شامل بیت کوین و اتریوم است. یک بلاک چین عمومی غیرمتمرکزتر از یک بلاک چین خصوصی یا متمرکز است. نمونه های بلاک چین خصوصی عبارتند از Hyperledger و Ripple.

در مقابل بلاک چین های خصوصی، بلاک چین های عمومی تراکنش های کمتری در ثانیه دارند. یک بلاک چین خصوصی ممکن است صدها یا حتی هزاران تراکنش را در ثانیه انجام دهد زیرا تعداد کاربران مجاز کمتر است. به دلیل عدم تمرکز و تعامل فعال، یک شبکه عمومی امن تر است. به دلیل افزایش تعداد گره ها در شبکه، عملاً غیرممکن است که «بازیگران بد» به سیستم حمله کنند و کنترل شبکه اجماع را به دست آورند. یک بلاک چین خصوصی نسبت به یک بلاک چین عمومی در برابر هک ها، خطرات و نقض/دستکاری داده ها آسیب پذیرتر است. برای بازیگران بد ساده است که کل شبکه را در معرض خطر قرار دهند.

از آنجایی که برای اجرا و رسیدن به توافق شبکه به تعداد زیادی منابع الکتریکی نیاز دارد، یک بلاک چین عمومی انرژی بیشتری نسبت به یک بلاک چین خصوصی مصرف می کند. بلاک چین های خصوصی نسبت به بلاک چین های عمومی انرژی و برق بسیار کمتری مصرف می کنند. برخوردهای جزئی در یک بلاک چین غیرممکن است. هر اعتبارسنجی شناسایی شده و دارای اعتبار لازم برای پیوستن به شبکه است. با این حال، هیچ کس نمی داند که هر اعتبارسنجی در یک بلاک چین عمومی چه کسی است، که احتمال تبانی یا حمله ۵۱٪ را افزایش می دهد.

بلاک‌چین کنسرسیوم چیست؟

بلاک چین کنسرسیوم شکل ترکیبی از بلاک چین های عمومی و خصوصی است. بلاک چین کنسرسیوم خط بین زنجیره های عمومی و خصوصی را در بر می گیرد و جنبه های هر دو را در بر می گیرد. قابل توجه ترین تفاوت بین این دو سیستم را می توان در سطح اتفاق نظر یافت. به جای یک سیستم باز که در آن هر کسی می‌تواند بلوک‌ها را تأیید کند یا یک سیستم بسته که در آن تنها یک طرف تولیدکنندگان بلوک را انتخاب می‌کند، یک زنجیره کنسرسیوم از تعداد کمی از طرف‌های به همان اندازه قدرتمند به عنوان اعتباربخش استفاده می‌کند.

یک بلاک چین کنسرسیوم در شرایطی که چندین شرکت در یک صنعت فعالیت می کنند و برای انجام تراکنش ها یا انتقال اطلاعات به یک پلت فرم واحد نیاز دارند، بسیار مفید خواهد بود. بلاک چین های کنسرسیومی Quorum و Corda دو نمونه هستند. در مقایسه با شبکه بلاک چین عمومی، بلاک چین کنسرسیوم ایمن تر، مقیاس پذیرتر و کارآمدتر است. همچنین مانند بلاک چین خصوصی دارای کنترل های دسترسی است. با این حال، بلاک چین کنسرسیوم شفافیت کمتری دارد. اگر یک گره عضو به خطر بیفتد، همچنان می توان آن را هک کرد و قوانین خود بلاک چین می تواند شبکه را غیرقابل استفاده کند.

بیت کوین یک بلاک چین عمومی است یا خصوصی؟

بیت کوین یک بلاک چین عمومی است که هر کسی می تواند آن را مشاهده و استفاده کند زیرا با کدهای محاسباتی منبع باز ساخته شده است. در حالی که بلاک چین های خصوصی اجازه ناشناس ماندن را نمی دهند، بلاک چین بیت کوین این کار را می کند. برای مثال، هر کسی می‌تواند بدون فاش کردن نام خود، بیت‌کوین را خریداری و معامله کند. این تضمین می کند که با همه یکسان رفتار شود. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین، همه تراکنش ها را می توان به صورت شفاف از طریق یک گره شخصی یا کاوشگر بلاک چین کنترل کرد، که به هر کسی اجازه می دهد تا شاهد تراکنش ها در زمان واقعی باشد. هر گره کپی خود از زنجیره را حفظ می کند، که با تایید بلوک های جدید به روز می شود. این بدان معناست که اگر می خواستید، می توانید بیت کوین را هر کجا که می رفت دنبال کنید.

یک بلاک چین خصوصی چگونه کار می کند؟

بلاک چین خصوصی نوعی فناوری بلاک چین است که در آن یک نهاد واحد شبکه را کنترل می کند.

کل شبکه توسط ائتلاف سازمان ها در یک بلاک چین دارای مجوز خصوصی به اشتراک گذاشته می شود. اپراتور شبکه می‌تواند مجوزها و نقش‌های کاربر و گره را تنظیم کند، مانند اینکه چه کسی می‌تواند در فرآیند اجماع شرکت کند، چه کسی می‌تواند در دفتر کل بخواند و بنویسد و چگونه گره‌های بلاک چین در سراسر شبکه توزیع می‌شوند.

مراحل مربوط به کار یک شبکه بلاک چین خصوصی:

کاربران شبکه و حقوق آنها برابر نیست و بر اساس نقش آنها در کنسرسیوم تعیین می شود.

دسته های مختلف داده فقط توسط کاربرانی که مجوز دریافت کرده اند قابل دسترسی هستند.

تکنیک دسترسی توسط مقررات شرکت کنندگان شبکه تعیین می شود.

یک بلاک چین عمومی چگونه کار می کند؟

شبکه بلاک چین عمومی یک شبکه بلاک چین است که هر کسی می تواند در هر زمان به آن بپیوندد. هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند به یک پلتفرم بلاک چین بپیوندد و به یک گره مجاز تبدیل شود و بلاک چین‌های عمومی را غیرمحدود و بدون مجوز کند. این کاربر به سوابق جاری و تاریخی و توانایی انجام عملیات ماینینگ دسترسی دارد که محاسبات پیچیده ای برای تأیید تراکنش ها و افزودن آنها به دفتر کل است. هیچ رکورد یا تراکنش معتبری نمی‌تواند در شبکه اصلاح شود، و از آنجایی که کد منبع معمولاً منبع باز است، هر کسی می‌تواند تراکنش‌ها را تأیید کند، خطاها را کشف کند و راه‌حل‌هایی ارائه دهد.

برای تعامل با بلاک چین عمومی، هر شرکت کننده یک حساب کاربری ایجاد کرده و آن را به یک گره متصل می کند. آن را یک حساب بانکی برای ارسال و دریافت پول در نظر بگیرید. کیف پول ها نرم افزارهایی هستند که حساب ها را ذخیره می کنند. تصمیم برای افزودن تراکنش به زنجیره در یک بلاک چین عمومی با اجماع تصمیم گیری می شود. این بدان معنی است که تراکنش باید توسط اکثر “گره ها” (یا رایانه های موجود در شبکه) پذیرفته شود. افرادی که مالک ماشین های شبکه هستند برای تایید تراکنش ها پاداش می گیرند. “اثبات کار (PoW)” اصطلاح این روش است.

 

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx