با مهمترین مشخصه در دنیای دیفای آشنا شویم

ارزش کل قفل شده
 • احمد محمدیان
 • زمان مطالعه: 8دقیقه
 • دیدگاه ها ‏بدون دیدگاه
 • مطالعه شده توسط ‏ 85 نفر

دیفای یا DeFi مخفف عبارت “Decentralized Finance”به معنای امور مالی غیرمتمرکز است. دیفای به خدمات مالی مختلفی اشاره دارد که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ارائه می‌شوند. در واقع، DeFi سعی دارد تا سیستم مالی سنتی و متمرکز را متحول کرده و یک سیستم مالی گسترده و غیرمتمرکز را ارائه کند. به عبارت ساده‌تر، دیفای مفاهیم مالی معمولی از جمله اعطای وام، تجارت و ترید، پرداخت‌ و مدیریت دارایی‌ها را ارائه می‌دهد، اما از تکنولوژی بلاکچین به جای نهادها یا واسط‌های مالی سنتی برای انجام این فعالیت‌ها استفاده می‌کند. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم و بدون واسطه به خدمات مالی دسترسی داشته باشند و همچنین درآمدی را از فعالیت‌های مالی در دنیای دیجیتال کسب نمایند.

امروزه پروژه‌های بسیاری وجود دارند که با ارائه خدمات مختلف، نام دیفای را به دوش می‌کشند. اما اگر بخواهیم با این دسته از پلتفرم‌ها تعامل داشته باشیم باید به چه مشخصه‌هایی توجه کنیم و چگونه بهترین پلتفرم دیفای را انتخاب کنیم؟ مشخصه‌های زیادی برای انتخاب از میان پلتفرم دیفای وجود دارد، اما قطعا یکی از اصلی‌ترین آن‌ها ارزش کل قفل شده یا به اختصار TVL است. در این مقاله به توضیح TVL و اهمیت آن در بخش دیفای می‌پردازیم.

مقدار ارزش کل قفل شده به چه معناست؟

از زمان رونق امور مالی غیرمتمرکز در تابستان سال ۲۰۲۰ که به تابستان دیفای مشهور شد، کارشناسان بازار با نوع جدیدی از سرمایه گذاری مواجه شدند و به دنبال راه‌هایی برای سنجش عملکرد آن بوده‌اند. به غیر از ارزش بازار، حجم معاملات، عرضه کل و عرضه در گردش، ارزش کل قفل شده (TVL) یکی از شاخص‌های کریپتویی مهم است. این شاخص در میان سرمایه‌گذاران دیفا‌ی، برای ارزیابی ارزش کلی بخش دیفای یا یک پروژه واحد محبوب است. در واقع TVL به کل دارایی‌های موجود در یک پلتفرم، شبکه، قرارداد هوشمند و… اشاره می‌کند. به‌عنوان مثال، TVL در استیکینگ (staking TVL)، یک شاخص بسیار مفید برای سرمایه گذارانی است که به دنبال پشتیبانی از پلتفرم‌های دیفای با بالاترین نرخ پاداش هستند. استیکینگ به معنای قفل کردن توکن ‌ها به منظور افزایش امنیت و شرکت در اجماع شبکه با هدف کسب پاداش است. TVL در استیکینگ مقدار کل قفل شده در پروتکل‌های استکینگ دیفای را منعکس می‌کند و نشان دهنده مقدار دارایی‌های سپرده شده توسط کاربران است.

ارزش کل قفل شده در دیفای

تابستان سال ۲۰۲۰ به تابستان دیفای شهرت دارد

در زمان نگارش مقاله، TVL دیفای به نزدیک ۳۹ میلیارد دلار در سطح جهانی رسیده است. این رقم در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود. با افزایش محبوبیت و ارزش دیفای در فضای ارزهای دیجیتال، TVL به یک معیار اساسی تبدیل شده است؛ به‌خصوص برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند میزان سلامت و مقبولیت یک پلتفرم را بررسی کنند.

در حالی که TVL به سادگی به عنوان ارزش کل ارزهای دیجیتال قفل شده در یک قرارداد هوشمند تعریف می شود، افزایش آن در برخی شرایط ممکن است بر ارزش پروژه‌ تأثیر بگذارد. همچنین مقدار این مشخصه با تغییر قیمت رمزارزها تغییر می‌کند. پس منطقی است که در اوج بازار صعودی، ارزش کل قفل شده نیز به رکوردهای جدیدی دست پیدا کند. مثلا در اوایل نوامبر سال ۲۰۲۱ که قیمت بیت کوین به سقف ۶۹ هزار دلاری رسید، ارزش کل قفل شده در همه پلتفرم های دیفای به ۱۸۰ میلیارد دلار رسید. TVL همچنین با ارزش ارزهای فیات تغییر می‌کند.

چرا TVL در دیفای اهمیت دارد؟

برای اینکه پلتفرم‌های دیفای کار کنند، باید سرمایه‌هایی به عنوان وثیقه یا نقدینگی در استخرهای معاملاتی سپرده شوند. TVL اهمیت دارد؛ زیرا نشان دهنده تأثیر سرمایه بر سود و قابلیت استفاده برنامه‌های DeFi برای معامله گران و سرمایه گذاران است. هنگامی که TVL یک پلت فرم دیفای افزایش می‌یابد، نقدینگی، محبوبیت و قابلیت استفاده آن نیز افزایش می‌یابد. این عوامل همگی به موفقیت پروژه کمک می‌کنند. TVL بالاتر به این معنی است که سرمایه بیشتری در پروتکل‌های دیفای قفل شده است و شرکت‌کنندگان از مزایا و درآمدهای قابل‌توجه بیشتری برخوردار می‌شوند. TVL کمتر به معنی در دسترس‌بودن پول کمتر و {به دنبال آن} بازدهی کمتر است.

ارزش کل قفل شده چیست

TVL از شاخص‌های بسیار مهم در دنیای دیفای است

همچنین زمانی که ارزش کل قفل شده در یک پلتفرم بالا باشد می‌توان نتیجه گرفت که افراد بیشتری به آن پلتفرم اعتماد کرده‌اند و مقبولیت بیشتری دارد. به‌طور کلی دلیل اهمیت TVL در دیفای به شرح زیر است:

معیار موفقیت: TVL معیاری برای اندازه‌گیری موفقیت یا شهرت یک پروتکل دیفای است. وقتی که یک پروتکل یا پلتفرم DeFi توانایی جلب و نگه‌داشتن دارایی‌های کاربران را داشته باشد، این به عنوان یک نشانه موفقیت در نظر گرفته می‌شود.

پایداری و امنیت: مقدار بالای TVL به معنای وجود ارزش و پایداری در یک پروتکل یا پلتفرم دیفای است. چرا که بیشتر افراد تمایل دارند دارایی‌های خود را در پروتکل‌هایی با TVL بالا قفل کنند، این پروتکل‌ها معمولاً پایدارتر و امن‌تر هستند.

جذابیت برای توسعه‌دهندگان: TVL بالا می‌تواند توسعه‌دهندگان را به جذب و توسعه پروژه‌های دیفای ترغیب کند. زیرا با افزایش TVL، فرصت‌های بیشتری برای توسعه پروتکل‌ها و خدمات DeFi پدیدار می‌شود.

معاملات و تسهیل تجارت: TVL بالا به کاربران اعتماد بیشتری به پروتکل‌ها و سیستم‌های DeFi می‌دهد و تجارت در این محیط‌ها را تسهیل می‌کند. کاربران به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را در این محیط‌ها قفل کنند و از خدمات مالی دیجیتال بهره‌‌مند شوند.

بنابراین، TVL به عنوان یک شاخص اصلی، اهمیت زیادی داشته و تاثیر بسزایی در روند و موفقیت اکوسیستم DeFi و همچنین ترسیم آینده مالی دیجیتال ایفا می‌کند.

داده‌های TVL را چگونه ردیابی کنیم؟

سهم بازار پروتکل‌های دیفای را می‌توان به راحتی از طریق پلتفرم‌های تحلیلی مانند dappradar و DefiLlama شناسایی کرد. این پلتفرم‌ها داده‌هایی در مورد میزان رمزارزهای قفل شده در قراردادهای هوشمند را ارائه می‌دهند. DeFiLlama یک پلت فرم ردیاب داده‌های ارز دیجیتال است که اطلاعات و تجزیه و تحلیل های مربوط به اکوسیستم دیفای را ارائه می دهد. این پلتفرم داده‌ها را از پروتکل‌های مختلف دیفای ردیابی و جمع‌آوری می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد ارزش کل قفل‌شده، حجم معاملات، قیمت توکن‌ها و سایر معیارهای مهم را در فضای DeFi را بررسی کنند.

بهترین ابزار برای تشخیص TVL

DefiLlama شناخته شده‌ترین ابزار برای ردیابی داده‌های دیفای است

در این پلتفرم می‌توان داده‌ها را به تفکیک بلاکچین‌ نیز مشاهده کرد که برای مقایسه شبکه‌های مختلف بسیار کاربردی است. علاوه بر این‌ها در پلتفرم DeFiLlama می‌توان میزان تغییرات TVL در بازه های زمانی مختلف، بازده پروتکل‌ها، میزان کارمزدها و… را رصد کرد.

فرمولی ساده برای انتخاب پروژه‌های دیفای بر اساس TVL

با توجه به ظهور بی وقفه پروتکل‌های جدید در فضای دیفای، ممکن است محاسبه دقیق TVL در بازار کلی و تعیین اینکه “آیا یک پلت فرم خاص DeFi گزینه ایمنی برای کاربران است یا خیر” چالش برانگیز باشد. با این حال، کاربران می‌توانند پروتکل‌های ثابت شده‌تری را با استفاده از معیار TVL یک میلیارد دلاری (TVL>1B) انتخاب کنند. TVL بالاتر بهتر است؛ زیرا همانطور که گفته شد، نشان دهنده سلامت پلت فرم، تقاضای بالا، داشتن تیم توسعه قوی و یک مورد استفاده ارزشمند است. همه این‌ موارد باید مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کنند که به افزایش TVL پروژه کمک می‌کند.

سخن پایانی

دیفای، به معنی امور مالی غیرمتمرکز، با تولد بیت کوین به دنیا معرفی شد، اما در سال ۲۰۲۰ تعریف جدیدی به خود گرفت. دیفای به حوزه‌ای در صنعت ارزهای دیجیتال اشاره دارد که هدف آن ارائه تمام امور مالی سنتی بر بستر بلاکچین و به شکلی غیرمتمرکز است. با استفاده از پلتفرم‌های دیفای می‌توان به خدماتی همچون وام دهی و استقراض، سرمایه گذاری های مختلف، مدیریت دارایی‌ها و… دسترسی داشت. از آنجایی که هرروز به شمار این پروژه ها افزوده می‌شود، ممکن است انتخاب یک پلتفرم دیفای مناسب کمی سخت به نظر برسد. یکی از شاخص‌هایی که در بررسی پلتفرم‌های دیفای به ما کمک می‌کند، ارزش کل قفل شده یا TVL است. در این مقاله به توضیح مفهوم TVL، اهمیت و نحوه ردیابی داده‌های آن پرداختیم.

نوشته هایی که شاید خواندنش برای شما جالب باشد

استخراج بیت کوین

دیدگاه های نوشته

‏بدون دیدگاه
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
تبدیل ارزهای دیجیتال
خرید اتریوم

دسته بندی آموزش های
صرافی ارزینجا

قیمت بیتکوین

آخرین قیمت
ارزهای دیجیتال

صرافی ارزدیجیتال در ایران

دانلود اپلیکیشن
موبایل ارزینجا


ارزهای دیجیتال در یک نگاه

 • مخترع بیت کوین : ساتوشی ناکاموتو
 • تاریخ معرفی : نهم ژانویه ۲۰۰۸
 • روش عرضه اولیه: استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین: ۲۱میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین: اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی: بالا
 • قابلیت رهگیری: دارد
 • اسم و‌ واحد ارز: بیت کوین (ساتوشی)
 • نماد ارز: BTC
 • کارمزد تراکنش: بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است.
 • لگوریتم: SHA-256
 • زمان بلاک: حدود ده دقیقه
 • استخراج: استخراج کننده های ASIC
 • مقیاس پذیر: می باشد

بیت‌کوین (BTC)، اولین و پیشتازین ارز دیجیتال، به‌عنوان یک نوآوری توسط مخترع ناشناس “ساتوشی ناکاموتو” در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۰۸ معرفی شد. روش عرضه اولیه آن از طریق استخراج بلاک جنسیس، یعنی ایجاد بلاک ابتدایی شبکه، صورت گرفت. ارز بیت‌کوین دارای محدودیت تامینی ۲۱ میلیون واحد است، که این ویژگی تامین ارزش و قدرت آن را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

پروتکل بلاک‌چین بیت‌کوین از اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند، که به استخراج بلاک‌ها انرژی زیادی می‌طلبد. این ارز دارای حریم خصوصی بالایی است و امکان رهگیری تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین وجود دارد.

بیت‌کوین با نماد ارز BTC شناخته می‌شود و کارمزد تراکنش‌های آن متغیر است و بسته به شلوغی شبکه و کیف پول‌های مورد استفاده تعیین می‌شود. الگوریتم امنیتی این ارز SHA-256 است و زمان تولید هر بلاک حدود ده دقیقه است.

استخراج بیت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه استخراج) انجام می‌شود و قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، اما این مقیاس‌پذیری همراه با چالش‌هایی در زمینه هزینه‌ها و مصرف انرژی آمده است. بیت‌کوین به‌عنوان پیشواز تحول در عالم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تاریخی بی‌نظیر را نمایان می‌کند.

بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال، الگویی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده است. این ارز با اصول بلاک‌چین و امنیت عالی خود، بستری را برای انتقال ارزش بین افراد بدون واسطه فراهم کرده است. تغییرات در کد بیت‌کوین توسط انجام بهبود‌ها و اصلاحات انجام می‌شود، به‌طوری‌که از ابتدای تا به امروز، جامعه توسعه‌دهندگان بهبودهای مستمری را به شبکه اضافه کرده‌اند.

 • مخترع اتریوم : ویتالیک بوترین
 • تاریخ معرفی : اواسط ۲۰۱۳
 • کشور مبداء : روسیه
 • محدودیت کوین : بدون محدودیت
 • روش عرضه اولیه : پیش فروش
 • بلاکچین : نسل دوم
 • پروتکل بلاکچین : اثبات انجام کار در حال حرکت به اثبات سهام
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : اتریوم ( ETH)
 • نماد ارز : ETH
 • کارمزد تراکنش : متغیر است
 • الگوریتم استخراج : ETHASH
 • زمان تکمیل بلاک : ۱۴ ثانیه
 • قابلیت استخراج : دارد
 • زبان برنامه نویسی : Solidity

اتریوم (Ethereum) که توسط ویتالیک بوترین، مخترع اصلی آن، معرفی شد، به‌عنوان یکی از پیشروهای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این ارز در اواسط سال ۲۰۱۳ معرفی شد و ویتالیک بوترین، مخترع آن، اهمیت زیادی را به توسعه ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین اختصاص داد. ویتالیک بوترین اهل روسیه است.

اتریوم دارای محدودیت کوین ندارد و روش عرضه اولیه‌اش از طریق پیش‌فروش صورت گرفت. این ارز از بلاک‌چین نسل دوم استفاده می‌کند و از اثبات انجام کار به اثبات سهام در حال حرکت است. همچنین، دارای حریم خصوصی بالا و قابلیت رهگیری تراکنش‌ها است.

واحد ارز اتریوم ETH نامیده می‌شود و نماد ارز آن نیز ETH است. این ارز با الگوریتم استخراج ETHASH استخراج می‌شود و زمان تکمیل بلاک در این شبکه حدود ۱۴ ثانیه است. قابلیت استخراج نیز در اتریوم وجود دارد و برنامه‌نویسان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی Solidity قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند. با این ویژگی‌ها، اتر به عنوان یک اکوسیستم چندمنظوره و قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان برنامه‌ها شناخته می‌شود.

 • مخترع لایت کوین : چارلی لی
 • تاریخ معرفی : هفتم اکتبر ۲۰۱۱
 • روش عرضه اولیه : استخراج بلاک جنسیس
 • محدودیت کوین : ۸۴ میلیون واحد
 • پروتکل بلاک‌چین : اثبات انجام کار
 • حریم خصوصی : بالا
 • قابلیت رهگیری : دارد
 • اسم و‌ واحد ارز : لایت کوین
 • نماد ارز : LTC
 • کارمزد تراکنش : بسته به کیف پول ‌‌و شلوغی شبکه متغیر است
 • الگوریتم : SCRYPT
 • زمان بلاک : حدود ۲.۵ دقیقه
 • استخراج : کارت گرافیک (GPU) – دستگاه های ASIC
 • مقیاس پذیر : می باشد

لایت‌کوین (Litecoin) به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت‌کوین شناخته می‌شود. چارلی لی، مخترع آن، این ارز را به عنوان جوانترین برادر بیت‌کوین توصیف کرده است. لایت‌کوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و از طریق استخراج بلاک جنسیس عرضه شد.

محدودیت تامینی لایت‌کوین به ۸۴ میلیون واحد محدود شده است. این ارز از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کند و حریم خصوصی بالایی دارد. قابلیت رهگیری تراکنش‌ها در بلاک‌چین لایت‌کوین وجود دارد.

واحد ارز لایت‌کوین به نام LTC شناخته می‌شود و نماد ارز آن نیز LTC است. کارمزد تراکنش‌ها بسته به کیف پول و شلوغی شبکه متغیر است. لایت‌کوین از الگوریتم استخراج SCRYPT برای استخراج استفاده می‌کند و زمان تکمیل هر بلاک حدود ۲.۵ دقیقه است.

استخراج لایت‌کوین با استفاده از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. این ارز از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است که این ویژگی به آن اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر نسبت به بیت‌کوین عمل کند.

لایت‌کوین با ویژگی‌هایی همچون زمان تکمیل بلاک کوتاهتر (حدود ۲.۵ دقیقه) و الگوریتم SCRYPT برای استخراج، به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت‌کوین در تراکنش‌های روزمره شناخته می‌شود. این ارز با تمرکز بر سرعت تایید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، جذب توجه افراد بسیاری در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

لایت‌کوین از دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU) و دستگاه‌های ASIC برای استخراج بهره می‌برد، که این ویژگی به معنای دسترسی آسان‌تر برای افراد مختلف به فرآیند استخراج است. همچنین، امکان استخراج این ارز با کمترین تجهیزات نیز وجود دارد.

 

 • مخترع کاردانو : چارز هاسکینسو
 • تاریخ معرفی : دسامبر ۲۰۱۷
 • محدودیت کوین : ۴۵ میلیارد واحد
 • بلاکچین : نسل سوم
 • حریم خصوصی : بالا
 • اسم و‌ واحد ارز : کاردانو
 • نماد ارز : ADA
 • کارمزد تراکنش : کمتر از یک دلار
 • الگوریتم : اثبات سهام
 • استخراج : با توجه به اثبات سهام بودن بستگی به میزان دارایی این ارز دارد.
 • مقیاس پذیر : محدودیت مقیاس پذیری ندارد

کاردانو (Cardano) که توسط چارلز هاسکینسو معرفی شده است، به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر دانش تخصصی و تحقیقات علمی معروف است. این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد و با ارائه راهکارهای نوآورانه، جایگاه ویژه‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

کاردانو با محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد، از بلاک‌چین نسل سوم استفاده می‌کند که از طراحی‌های تخصصی برای بهبود امنیت، سرعت و پایداری شبکه استفاده می‌کند. حریم خصوصی بالایی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

واحد ارز به نام ADA شناخته می‌شود و نماد ارز نیز ADA است. یکی از ویژگی‌های متمایز کاردانو، کارمزد تراکنش کمتر از یک دلار است که این امر را برای کاربران جذاب می‌کند. این ارز از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای اثبات تراکنش‌ها و امنیت شبکه استفاده می‌کند.

استخراج کاردانو با توجه به اثبات سهام بودن آن، بستگی به میزان دارایی‌های معدنگران دارد. این امر به معنای انرژی کمتر مصرفی و امکان استخراج بدون تجهیزات پرهزینه می‌شود. کاردانو با محدودیت مقیاس پذیری ندارد و از طریق تحقیقات و توسعه‌های مستمر، بهبود‌هایی در زمینه‌های مختلف به شبکه اضافه می‌کند، این ویژگی باعث جلب توجه جامعه فناوری و ارزهای دیجیتال می‌شود.

کاردانو با رویکردی هوش مصنوعی و بر اساس ابزارهای تحقیقاتی، به توسعه‌ای پایدار و طولانی مدت در عرصه ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این پروژه از طراحی‌های مهندسی از پیش تعیین‌شده و اصولی برای توسعه و ارتقاء شبکه بهره می‌برد.

کاردانو با ایجاد امکانات همچون اعتماد توزیع شده، قراردادهای هوشمند و تجزیه و تحلیل ریاضی، نقش مهمی در تحول دیجیتال و اقتصاد معاصر دارد. این پلتفرم به محدودیت کوین ۴۵ میلیارد واحد تعیین شده است، که این امر باعث مدیریت بهتر عرضه و تقاضای ارز می‌شود.

 • مخترع : دیوید شوارتز و جد مکالب
 • هدف : حل مشکل کند بودن و بالا بودن کارمزد پرداخت های برون مرزی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ژانویه ۲۰۱۲
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد میلیارد
 • تورم : ندارد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : اثبات درستی
 • زمان تراکنش : ۴ ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : ریپل (XRP)
 • نماد ارز : XRP
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Java
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : رویال بانک کانادا ، بانک ملی استرالیا ، دیلویتی، مانی گرام و …

 • مخترع : جد مکالب
 • هدف : تسهیل خدمات پرداختی برون مرزی برای افراد عادی
 • مصارف : پرداخت برون مرزی
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : صد و پنج میلیارد + ۱ درصد سالیانه
 • تورم : دارد ، سالیانه یک درصد
 • الگوریتم : (Proof of Correctness (PoC
 • پروتکل اجماع : پروتکل اجماع ویژه استلار
 • زمان تراکنش : ۳ تا ۵ثانیه
 • اسم و‌ واحد ارز : استلار (لومن)
 • نماد ارز : XLM
 • قابلیت استخراج : ندارد
 • زبان برنامه نویسی : ++C/c
  JavaScript
  Go
 • بازار هدف : موسسه های مالی
 • همکاری های مهم : شراکت با کمپانی IBM

 • مخترع : جرد تیت
 • هدف : امنیت ، کاربرد به عنوان پول ، یک روش پرداخت سریع و آسان
 • دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
 • تاریخ معرفی : ۲۰۱۴
 • کشور مبداء : آمریکا
 • محدودیت کوین : بیست و یک میلیارد واحد
 • زمان تراکنش : ۱۵ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : دیجی بایت
 • نماد ارز : DGB
 • قابلیت استخراج : دارد
 • استخراج به وسیله‌ی : GPU , ASIC را دارد و کاربرانی توانند به یک استخر استخراج بپیوندند
 • الگوریتم استخراج : SHA256,Scrypt,Qubit,odocrypt,Skein
 • زبان برنامه نویسی : ++c
 • مقیاس پذیری : دارد

 • مخترع : جاستین سان
 • هدف : ایجاد اینترنت غیر متمرکز
 • تاریخ معرفی : جولای ۲۰۱۷
 • کشور مبداء : سنگاپور
 • محدودیت کوین : ۹۹.۳بیلیون
 • پروتکل بلاکچین : (Delegated Proof of Stake – DPoS)
 • زمان تراکنش : ۳ ثانیه برای هر بلاک
 • اسم و‌ واحد ارز : ترونیکس
 • نماد ارز : TRX
 • قیمت اولیه : در یکم جولای ۲۰۱۷حدود دو سنت بوده است.
 • زبان برنامه نویسی :
  JavaScript / Java / Rust / C++ / Shell

 

 • مخترع تزوس : آرتور بریتمن
 • هدف : یک پلتفرم خود اصلاح گر
 • تاریخ معرفی : در جولای۲۰۱۷ معرفی و در سپتامبر۲۰۱۸ راه اندازی
 • کشور مبداء : سوئیس
 • تعداد کل واحدها :۷۶۳.۳۰میلیون.
 • الگوریتم مورد استفاده: dPos اثبات سهام از طریق گره قانونی
 • اسم و‌ واحد ارز : Tezos
 • نماد ارز : XTZ
 • قیمت اولیه: در اکتبر۲۰۱۷حدود ۲.۳۵$ بوده است.
 • زبان برنامه نویسی : OCaml
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx