سقوط FTX و تاثیر آن بر بازار دیفای و NFT

انتشار 2 سال قبل
آنچه می‌خوانید...

پیامدهای سقوط FTX ویرانگر بوده است و بازار برای ضررهای بیشتر آماده است. اما طبق گزارش اخیر دی‌اپ رادار (DappRadar)، وب3 همچنان انعطاف پذیر است. خدمات متمرکز در سمت بازنده قرار دارند. با سقوط FTX ، بخش مالی غیرمتمرکز (دیفای) نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. اما به نظر می رسد فعالیت کاربران در این […]

دیفای

پیامدهای سقوط FTX ویرانگر بوده است و بازار برای ضررهای بیشتر آماده است. اما طبق گزارش اخیر دی‌اپ رادار (DappRadar)، وب3 همچنان انعطاف پذیر است. خدمات متمرکز در سمت بازنده قرار دارند. با سقوط FTX ، بخش مالی غیرمتمرکز (دیفای) نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. اما به نظر می رسد فعالیت کاربران در این بخش به سطح ماه قبل باز می گردد.

وضعیت دیفای

بر اساس گزارش اخیر دی‌اپ رادار، از ابتدای ماه جاری کل ارزش قفل شده (TVL) در پلتفرم‌های دیفای بیش از 20 درصد و از 83 میلیارد دلار به 65 میلیارد دلار کاهش یافته است. TVL رهبر بازار، اتریوم، از 51 میلیارد دلار در 1 نوامبر به 41 میلیارد دلار در 13 نوامبر کاهش یافت و کاهش 14 درصدی را نشان داد.

بازده استیک اتر در بزرگترین ارائه دهنده خدمات استیکینگ در شبکه، لیدو، بیش از 10.6٪ افزایش یافته و به بالاترین میزان ثبت شده خود رسیده است. با این حال، stETH (شکل توکنیزه شده اتر استیک شده در لیدو) پیوند خود را با ETH از دست داد و در حال حاضر در 0.9883 اتریوم معامله می شود.

کل ارزش قفل شده BNB نیز به سرنوشت مشابهی دچار شد و 14 درصد کاهش یافت و به 7.3 میلیارد دلار رسید، در حالی که TVL ترون بیش از 25 درصد کاهش یافت و از 6.1 میلیارد دلار به 4.6 میلیارد دلار رسید. شبکه های دیگر مانند آوالانچ، پالیگان و آربیتروم نیز به ترتیب 25.06%، 8.76% و 10.26% کاهش ارزش کل قفل شده را ثبت کردند.

وضعیت NFT ها

دی‌اپ رادار خاطرنشان کرد که حجم کم معاملات در بازار NFT به دلیل عوامل اجتماعی-اقتصادی است. در دو هفته اول نوامبر، تعداد فروش بیش از 24 درصد کاهش یافت. از ابتدای ماه، حجم معاملات NFT در اکثر بلاکچین ها کاهش یافته است. حجم معاملات روزانه NFT اتریوم 73.75 درصد کاهش یافت و از 17 میلیون دلار به 4.4 میلیون دلار رسید. حجم معاملات روزانه NFT پالیگان نیز ماه را با حجم معاملات روزانه 307830 دلار آغاز کرد و تا 13 نوامبر با 67 درصد کاهش به 101375 دلار رسید. در همان بازه زمانی، حجم معاملات روزانه NFT برای پالیگان نیز از 235,794 دلار به 114,465 دلار کاهش یافت.

برای مطالعه اخبار مرتبط با رمزارزها در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

این محتوا مفید بود؟
نظرات کاربران
0 0 دیدگاه ها
به این نوشته چه امتیازی میدهید؟
مشترک شدن در دیدگاه های این نوشته
اطلاع از
guest

0 دیدکاه های این نوشته
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات تصادفی
0
دیدگاه خودتون رو درباره این نوشته بنویسیدx